Ağrı tedavisi insana şahsi olmalı

4 hafta önce SAĞLIK
Bu yazıyı 4 dakikada okuyabilirsiniz
17 views

Bel, boyun, diz ağrısı toplulukta en sık görülen sıhhat problemlerinden biri. Birçok insan hayatında en az bir defa bu ağrıları çekiyor. Akıllıca yollarla bu problemlerin ortadan kaldırılabileceğini söyleyen Liv Hospital Ağrı Kliniği Mütehassısı Prof. Dr. Kader Keskinbora, ağrı tedavisinin kimseye hususî olarak yapılması konusunda uyardı.

Doku hasarı olmadan bel ağrısı tedavisi mümkün

Bel yerindeki ağrılar kas spazmlarına, çeşitli eklemlerin kireçlenmesine (faset eklem) ve disk hususunun fıtıklaşmasına bağlı olabilir. Bu ağrılar bir aktivite ya da travma sonrası ya da bariz bir neden olmadan da ortaya çıkabilir. Ani başlayan yahut uzun süren inatçı bel ve boyun ağrıları fizik tedavi uygulanmasına karşın azalmazsa, girişimsel ağrı tedavi seçenekleri gündeme gelir. Bel ve boyun ortamındaki ağrıya neden olan faset eklemine yahut fıtıklaşma nedeniyle etkilenen hudut köklerine enjeksiyon (kortizon) ve radyofrekans tedavisi yapılır. Son yıllarda bel ve boyun had köklerine uygulanan radyofrekans akımı tedavisi enjeksiyon tedavisine nazaran daha faaldir, daha uzun periyodik (en az 2 yıl) ağrı sağaltımı sağlar ve doku hasarına neden olmaz.

Akıllıca ağrı tedavisi ile ilaçtan kurtulmak mümkün

Yaşlılar umumiyetle iskelet-kas sistemindeki kireçlenmelere bağlı tüm vücut eklem ve kaslarında ağrı hissediyor. Yaşlılarda ağrı tedavisi ilaç tedavisinden, girişimsel ağrı tedavisine kadar değişen geniş bir yelpazeden oluşuyor. İlaç tedavisinde münasebetli ilacın seçilmesi, kısa tesirli ilacın tercih edilmesi, tedaviye düşük dozlarda başlanması, dozun gerekiyorsa denetimli olarak ve yavaş artırılması, ilaç yan tesirlerinin bilinmesi, ilaç kombinasyonlarının yan tesirlerinin bilinmesi, ilaca gerektiği mühlet kadar devam edilmesi değerlidir. Bilhassa en sık yapılan cürüm ise yaşlı hastada kuvvetli ve yüksek doz ağrı kesicileri uzun müddetli kullanıyor. Son yıllarda yapılan araştırmalarda kuvvetli ve yüksek doz ağrı kesicilerin yalnızca mideyi değil damar yapısını da bozduğu sonucu ortaya çıktı. Bu ilaçları uzun mühlet kullanan hastaların kalp bunalımı geçirme riski yüksek. Bu nedenle ilaç tedavisinin bu yan tesirler göz önüne alınarak yapılması gerekiyor. Velev bel, omuz ve diz nahiyelerindeki uzun müddetli ağrılara yapılacak iğne tedavisi ilaçlardan da kurtulmak mümkün.

Diz ağrısına radyofrekans

Dizin ön kısmındaki ağrılar aslında diz yakınmalarının kıymetli bir kısmını oluşturur. Diz kapağına ölçüsüz yük binmesiyle diz kapağının altındaki kıkırdak dokuya ve kemiğe de şiddetli yük biner. Bu sürecin uzun yıllar sürmesiyle dizdeki kıkırdak doku da bozulmalar velev halk lisanında kireçlenmeler oluşur ve bunlar da ağrıya neden olur. Ağrı nedeniyle bu hastaların hareketleri de kısıtlanarak ömür kaliteleri de düşer. Dizin ön kısmındaki bu çeşit ağrılar konut hanımlarından, ofis çalışanlarına kadar birçok insanda görülür. Hastalarda bilhassa merdiven iner-çıkarken, çömelip kalkıldığında ve diz bükülü durumda uzun vade oturulduğunda şiddetli ağrı olur. Uzun yıllar dizin ön kısmındaki ağrıyı azaltmak gayesiyle dize çeşitli enjeksiyon tedaviler uygulanıyor. Bu enjeksiyon tedavilerinde kullanılan kortizon ilacının uzun vadede yan tesirleri olabiliyor. Günümüzde tıp yerküresi doku hasarı yapmayan tedavileri öneriyor. Bu yeni metotta diz eklem aralığına radyofrekans akımı pulsed modunda uygulanarak dizin ön kısmındaki ağrıları azaltılıyor. Radyofrekans akımı üreten kişisel bir jeneratör ve bu akımı dokuya ileten bir radyofrekans iğnesi ile diz eklem aralığına ultrason eşliğinde girilerek uygulanıyor. Hastaya tatbik bir kere yapılır ve ortalama 6 ay ila 2 yıl müddeti boyunca hastaların diz ağrıları azalır ve bilhassa merdiven inip çıkmayı ağrısız yapabilirler. Pulsed radyofrekans akımı uyguladığı kesimde doku hasarı yapmadan ağrı sağaltımı sağlar, bu nedenle bu süreç hastaya tekrar tekrar uygulanabilir.

Konu etiketleri: , , , ,