Akne ve sivilce başta olmak üzere başa çıkmaya çalıştığımız pek çok cilt sorunu var. Mahsusen de bizim için hususî bir gün için hazırlanıyorsak; cildimiz açısından durum daha da karışabiliyor. Hepimizin aklında tek bir sorun var: Makyaj yapmak sivilce ve aknelerimizi daha da beğenilmeyen hale getiriyor olabilir mi? Ya da sivilce ve akne izi kalmasına sebep oluyor mu? İşte, kusursuz bir makyaja giden yolda 8 temel kural…

Kirli makyaj fırçalarını kullanmak

Makyaj fırçaları bakteri barındırmaya nispeten müsaittir. Bunu engellemek için en azından makyaj fırçalarınızı haftada bir temizlemeniz koşul. Sonunda cildiniz hem bakterilerden uzak kalacak hem de fırçaların üzerinde biriken makyaj materyallerinden kurtularak daha şık bir makyaj yapmış olacaksınız.

Kapatmadan evvel sivilceyi sıkmak

Aynada o büyük sivilce ile karşılaştığınızda; sıkma isteği ile cebelleşmek epeyce güç oluyor, farkındayız. Fakat sıktıktan sonra açık meydanın üstüne makyaj gereci uygulamak durumu daha da kötüleştirecektir.

Çokça makyaj uygulamak

Concealer ve fondöten; mükemmel makyaj materyalleri olabilir gelgelelim bu her ikisi ile yüzünüzü kaplamanız gerektiği mealine gelmiyor. Üstelik bu kadar makyaj; cilt meselelerinizi daha da berbat hale getirecektir. Kırmızılıkları engellemek için yeşil concealer ehil olacaktır.

Güneş müdafaa kremini es geçmek

Bilhassa cildinizde sivilcelerle karşılaştığınız devir, onları güneşten korumak çok daha ziyade kıymet kazanıyor. Gelecekte leke bırakmalarını da böylece önlemiş olursunuz.

Makyaj uygularken parmaklarınızı kullanmak

Ellerinizi yıkamış olsanız bile; eserlerinize muhtemel bakterilerin bulaşmasını önlemek için fırça ya da sünger tasarrufuna yönelmelisiniz. Böylece sivilcelerin çoğalmasını önleyecek ve daha kusursuz bir makyaja ulaşmış olacaksınız.

Cildi temizlemeyi unutmak

Cildi temizlemeyi unutmak aslında unutmamanız gereken en değerli adım bu. Bilhassa akne muhitindeki meyyit derilerden cildi arındırmak; bu süreçte büyük kıymet oluşum ediyor.

Yanlış makyaj eserleri kullanmak

Akne ve sivilcelerle boğuşuyorsanız; yağsız, komedojenik olmayan eserler tercih etmelisiniz. Bu sayede cildinizin parlaklığını denetim altına alırken, yeni sivilce oluşumlarının önüne geçebilirsiniz.

Cildinize yatırım yapın

Cildinize yatırım yapmak tarafına daima en âlâ concealer yahut sivilce söndürücü peşindeyseniz; yanlış yoldasınız demektir. Dermatoloji tabibine gözükmenizde yarar var.