Alerjik Çocuklarda Grip Nasıl Makbul?

2 ay önce KADIN
Bu yazıyı 2 dakikada okuyabilirsiniz
11 views

Alerjik evlatların grip olması alışılagelmiş evlatlara nazaran daha büyük olasılıktadır. Eksperlerin görüşüne nazaran, alerjik olan evlatların teneffüs yolu enfeksiyonuna yakalanma risklerinin, alışılagelmiş evlatlara nazaran daha çokça olduğu belirtilmektedir. Birebir formda alerjik evlatlar alışılagelmiş evlatlara nazaran daha çabuk grip olmaktadır. Gribin alerjileri tetiklemesi sebebiyle, grip olan alerjik evlatlar tıpkı hengamda alerjiye de yakalanmaktadır. Bu durum evladın savunma sistemini zayıflatmaktadır. Alerjik çocuklarda görülmekte olan gripte yüksek ateş ve nezle üzere bulgularla karşılaşılabilir. Yapılması gereken birinci şey, evladın savunma sistemini güçlendirecek besinler ve karışımlarla, evladın beslenmesini sağlamak ve grip olma riskini azaltmaktır.

Alerjik Çocuklarda Grip Aşısının Değer

Alerjik çocuklarda için grip aşısı, olağan evlatlardan daha değerli bir noktada yer almaktadır. Bilhassa teneffüs yolu alerjisini bulunan evlatların, kesinlikle grip aşısı olması gerekmektedir. Çocuklarda grip ve soğuk algınlığı ilaçlarının tesiri bir alana kadar yetmektedir. Grip aşısı, gribin yayılmasını önlemek, ağır komplikasyonlar sebebiyle ölümlerin önüne geçmek, grip salgının uzun mühletle devam etmesi sonucu oluşacak grip mutasyonlarını, hastaneye yatma ve ağır bakma girme gereksinimini azaltmak, evlatların mektebe devamlılığını sağlamak ve alerjik sebeplerden ötürü gribin daha da kavi geçmesini önlemek için hayli değerlidir. Ama yumurta ve tavuğa alerjisi bulunan evlatların, katiyetle grip aşısı olmaması gerekmektedir.

Çocuklarda Grip Aşısı Ne Hengam Yapılmalıdır?

Alerjik evlatlara grip aşısının kesinlikle salgın başlamadan evvel yapılması gerekmektedir. Grip aşısının tesirinin ortaya çıkması ismine, en az 2-3 hafta kuluçka periyodu geçirmelidir. Bu sebeple sonbaharda bilhassa de ekim ayında aşının yapılması gerektiği, tabipler tarafından belirtilmektedir. Alerjik çocuklarda gribe uygun gelen karışımlar kullanılabilir, başkaca şu usullerin uygulanmasıyla gribin başlaması engellenebilir:

  • Grip olmuş kimselerle evladın yakın temas etmesinin önlemek
  • Evladın meskende dinlenmesini sağlamak
  • Evlada maske takmak
  • Evladın ellerini daima yıkamak
Konu etiketleri: , ,