Bebeğinizin zekasını geliştirecek günlük alışkanlıklar

2 ay önce KADIN
Bu yazıyı 5 dakikada okuyabilirsiniz
17 views

Bir bebeğin dimağı öğrenmeye açtır, böylelikle ebeveynlerin bebeklerine bir şeyler öğretmesi olağan olabilir. Birden fazla hengam beşerler, küçüklerine zenginleştirici bir ortam sağlayacak menşelere sahip olmadığından şikayet ediyorlar. Gerçek şu ki, günlük alışkanlıklar öğrenme için eksiksiz bir fırsat sağlar.

Mülahazayı teşvik edici faaliyetlere biraz ilgi göstermek çok çokça devir almaz. Tek gereken şey bebeğinizin keşfetmeye olan ilgisinden yararlanmak için biraz farkındalık ve yaratıcılık. Bebeğinizin zekasını artırmak için yapılabilecek günlük alışkanlıklar listesinin tadını çıkarmanızı umuyoruz.

Bütün gün sohbet edin

Bebeğinizin zekasını geliştirmenin kolay bir yolu onlarla konuşmaktır. Gününüzü geçirirken konuşkan olun ve onlara yaptıklarınız hakkında kısa kısa şeyler anlatın. Birinci başta aptalca gelebilir, zira onların sizi anlayamacağını düşünüyorsunuz. Evet tahminen anlamıyor olabilirler lakin katiyen dinliyorlar.

Örneğin, mutfaktaysanız, bulaşık makinesini doldururken onunla konuşun. Bu, dimağı lisana cevap vermeye teşvik edecektir. Ek bir avantaj, en sıradan vazifesi bile sefalı hale getirmesidir. Bebeğiniz izleyiciniz olacak ve onlarla sohbet ederken gündelik hizmetler sizi eğlendirecek.

Kitap okuyun

Her gün ona kitap okuyarak bebeğinizin dimağ gücünü artırın. Elinizde çok sayıda seçenek bulundurun. Bebeğinize kitap okumak için en uygun hengam yatma vaktidir. Kusursuz bir soluk alma aktivitesidir ve küçük evladınızı kucağınıza aldığınızda ekstra rahatlık sunar.

Okuma yalnızca yatma vakti değil, gün içinde de yapılabilir. Gün içinde güzel bir kitabı paylaşmak için sahip olduğunuz her türlü fırsat onların dimağını uyaracaktır. Başkaca kitap sevgisiyle büyüyecekler. Parmağınızı her bir sözün altında gezdirin ve bebeğinizin takibini izleyin. Külliyen büyülenecekler.

Göz teması kurun

Bebeğiniz için yapabileceğiniz en değerli şeylerden biri onlarla göz teması kurmaktır. Küçük dimağları bir irtibat arar ve göz teması bebeğinizle çok değerli bir bağ kurmanızı sağlar.

Göz teması kurmak için en âlâ vakit besleme sırasıdır. Onları kucağınıza aldığınızda göz teması kurduğunuzdan emin olun. Bebeğinizin gözlerinde kaybolmak size hayal üzere gelebilir ve onlara çok gereksinim duydukları muhaberesi sağlar.

Yerküreyi hissetmelerini sağlayın

Bebeğinizin IQ’sunu artırmak için sahiden sefalı bir yol, etraflarındaki yerküreye dokunmalarını sağlamaktır. Bebekler tabiatı gereği dokunmayı çok severler ve epeyce meraklı olurlar. Öyleyse onlara keşfetmeleri için her türlü şeyi sunun.

Süslü olmak zorunda değil. Onları banyoya taşıyın ve duş perdesini hissetmelerini sağlayın. Onlarla dokular hakkında konuştuğunuzdan emin olun. Meskenlerinin parmaklarında nasıl hissettiğini keşfetmekten heyecan duyacaklar. Onları dışarı çıkarın ve ayak parmaklarını çimlerin içinden geçirin yahut başlarının üzerindeki bir koldaki bir yaprağı tutmalarına müsaade verin.

Yiyecekleriyle oynamalarını sağlayın

Yemek vakti bebeğinizin aklını zorlamak için kusursuz bir fırsat sunar. Yapabileceğiniz en yeterli şey, yiyecekleri ile oynamalarına müsaade vermektir.

Yana yemek düşürdüklerinde, etrafı kirlettiklerinde, onlara kızmayın ve sabrınızı kaybetmeyin zira bu hakikaten bir merak işaretidir. Onlar yalnızca sebep-sonuç öğrenmeye çalışıyorlar. Sabırlı olmaya çalışın ve küçük evladınızın yemek tarafken eğlenmesine müsaade verin.

Sebep-sonuç hakkında konuşun

Bebeğiniz hareketlerinizi izliyor ve sıklıkla taklit ediyor. Bebeğinizin zihin gücünü arttırmanın bir farklı fantastik yolu da onlarla sebep ve sonuç hakkında konuşmaktır. Bir fen malumatı dersi olarak sunulması gerekmiyor, konuşmalarınız sırasında sebep-sonuç hakkında bahsetmeniz yetecektir.

Örneğin, musluğu açacağınız hengam, kolu çevirirken bu mevzu hakkında onlarla konuşun. Bir bardağa meyve suyu dökerken, sürahinin nasıl çalıştığı hakkında konuşun.

Müzik söyleyin

Bebeğinizin zekasını geliştirmenin sefalı bir yolu da saçma müzikler söylemektir. Siz müzik söylerseniz çok heyecanlanırlar. Şayet müzik kelamlarını düşünmek sizin için zorsa, ne yaptığınız hakkında müzik söyler üzere onunla konuşun.

Bebeğinizi banyo yaptırırken keyifli olun ve ona müzikler söyleyin. Birebir vakitte tekerlemelerden de zevk alıyorlar, böylelikle müzik kelamı düşünmekten çok yorulduysanız, onlara sevimli tekerlemeler söyleyebilirsiniz. Her iki durumda da, küçük evladınız sizi dinlerken bir patlama yaşayacak.

Serkan Sıtkı Şahin

Konu etiketleri: , , , ,