Anne-babalara seslenen Diş Doktoru Pertev Kökdemir, “Ağzınızdaki bakteriler, mama yedirmeden evvel tıpkı kaşık ile mamanın tadılması sonucu bebeğe bulaşır” diyerek açıklamada bulundu.

Ailelerin diş denetimlerini ihmal etmemesi lazım

Hem analara, babalara hem de yeni evlenecek çiftlere seslenen Diş Tabibi Pertev Kökdemir, ailelere diş denetimlerini ihmal etmemelerini önerdi. Pertev Kökdemir “Bebek sahibi olma niyetiniz varsa ananın ve pederin ağız ve diş sıhhati çok değerli. Olağan ki genetik geçiş ile birçok diş illeti ve diş eti illeti sonraki nesillerde görülebilir lakin dişlerine çok güzel bakan bireylerde bu risk en az seviyede olacak” dedi.

Bebeklerin ağızları sterildir

Bebekler doğdukları vakit ağızlarının külliyen steril olduğunu lisana getiren Pertev Kökdemir, “Hiçbir çürük oluşturucu yahut diş etine sebep olabilecek bakteri bebeğin ağzında yoktur. Bu bakteriler hengam içinde öpme, birebir çatal-bıçağın kullanılması yahut bebeğe mama yedirmeden evvel tıpkı kaşık ile mamanın tadılması sonucu bebeğe bulaşır. Bebeklerin ve evlatların da ağız ve diş bakımı yeterli yapılırsa çürük ve diş eti marazı riski minimumda kalacaktır. Gelgelelim ana ve peder evlenmeden evvel ağızlarını büsbütün sağlıklı hale getirirlerse aile fertlerine kendilerinden bulaşabilecek bakteri ölçüsü da en alt seviyede olacak, çürük ve diş eti marazı riski çok azalır” diye konuştu.