Bebekler Nasıl Akıllıca Emzirilir?

2 ay önce KADIN
Bu yazıyı 3 dakikada okuyabilirsiniz
13 views

Bebek emzirme yolları münhasıran yanlışsız bebek beslenmesi ve gaz problemleri yaşamaması açısından değer taşımaktadır. Bebeğin göğüste kalması faal olarak emzirme mealine gelmez. Bebeğin memeyi tam olarak kavradığından emin olmak gerekmektedir. Bebeği emzirirken nasıl tutmalı:

  • Bebek sol memeyi emerken, ana sağ elinin 4 parmağı göğsün altında kalacak biçimde emmeyi desteklemelidir. Daha sonra baş parmağı ile arada göğsü yukarı aşağı ovalayarak süt akışını sağlamalıdır.
  • Göğüs başı ve kahverengi ortam, bebeğin ağzını dolduracak biçimde kalmalıdır.
  • Bebeği tutarken ve emzirirken, burun deliklerinin açık olmasına dikkat edilmelidir.

Bebek Nasıl Emzirilmeli?

Yenidoğan bebek emzirme teknikleri bebeğin sağlıklı ve sistemli beslenmesi için değerlidir. Bebeği en az 15 dakika boyunca emzirmek gerekmektedir. Birinci memeyi 15 dakika emdikten sonra 2. memeyi de 15 dakika emmeli ve bu iki beslenme arasında bebeğin gazı çıkarılmalıdır. Bebek ne kadar emzirilmeli sorusunun cevabı ise 2-3 saatte bir olmasıdır. Mahsusen yeni yerküreye gelen bebekler 2 saat ara ile kesinlikle emzirilmelidir.

  • Emzirme sırasında rahat bir konumda olmanız gerekmektedir. Ayağınızın altına destek ve kolunuzun altına yastık alabilirsiniz.
  • Bebeğin sırf başı değil, tüm vücudu size dönük olmalıdır.
  • Bebekle göbek göbeğe temas etmeniz gerekir.
  • Bebeğiniz göğüs ucunun tamamını almalıdır. Birinci kavrama anında biraz acı duyulabilir lakin ritmik emmeye başlandığında acı duyulmamalıdır.
  • Emzirme tertibe girene dek iki meme de düzenli olarak verilmelidir.

Bebek İlk Günlerde Hangi Sıklıkta Emzirilmeli?

Yeni doğan bebek hangi aralıklarla emzirilmeli iki saatte bir olmaktadır. Yeni doğan bebekler ilk 10 gün boyunca 2 saat gibi sık aralıklarla emzirilmelidir. Bebeğin düzenli olarak emzirilmesi, sindirim sisteminin de düzenli olarak çalışmasını sağlayacaktır. Özellikle ilk 20 günde, 2 -3 saat aralıklarla emzirme, gaz problemlerinin yaşanmaması için önem teşkil etmektedir. Eğer bebek huysuzlanıyorsa, yeterli emmiyorsa, memeye geldiğinde hemen uyuyor ya da çok kısa aralıklarla emmek istiyorsa, yeterli beslenmediği anlamına gelebilir. Bu gibi durumlarda anne memesini sağabilir ve süt akışını başlatabilir. Emzirmeye her defasında farklı göğüsle başlamanız önemlidir.

Konu etiketleri: , , , ,