Bebeklerde Alerjik Egzama Nedir, Nasıl Makbul?

2 ay önce KADIN
Bu yazıyı 3 dakikada okuyabilirsiniz
13 views

Bebeklerde oluşan alerjik egzama, dışarıdan gelmekte olan etkenler sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Bebeklik çağında en ziyade görülmekte olan egzama çeşidi, atopik dermatit olarak isimlendirilmektedir. Umumiyetle 2-3 aylık bebeklerde ve katı mamaya başlayan 4-5 aylık bebeklerde daha sık görülmekte olan alerjik egzama, dış faktörler ve münhasıran de besinlerin sebep olduğu alerjenler neticesinde ortaya çıkmaktadır. Evlatların büyümesiyle birlikte resen güzelleşebilen atopik dermatit, alerjenleri tetikleyen ögelerin fazlalığı sebebiyle rahatsız edici boyutlara ulaşabilir.

Atopik Dermatit Nedir?

Bebeklerde görülen egzama, atopik dermatit olarak isimlendirilmektedir. Eksperler tarafından kesin sebepleri araştırılmakta olan alerjik egzama, umumî manada makul alerjenlerin tetiklemesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Umumi olarak bebeklerin baş derilerinde, yanaklarında, kollarında ve bacaklarında görülmekte olan atopik egzama, alerjenlerin ortadan kalkması ve egzamayı azaltacak faktörlere dikkat edilmesi sonucu, tabiatıyla geçmektedir. Atopik dermatiti bulunan evlatların ve bebeklerin umumunda, besine yahut süte karşı alerji bulunmaktadır. Her evlada nazaran değişim göstermesine rağmen, bebeklerde egzamaya sebep olan yiyecekler umumî manada; süt, yumurta, mahal fıstığı, buğday ve deniz tuzu olarak sıralanabilir. Bebekler bu besinler tüketmiyor olsa da anasının tüketmesi sonucu, sütle birlikte bu besinleri vücutlarına almaktadırlar.

Bebeklerdeki Alerjik Egzamanın Tedavisi

Bebek egzamasının tedavisinde, validenin egzamaya güzel gelen yiyecekler tüketmesi ve egzamayı azaltacak tatbikleri bebeği için nizamlı formda mahalline getirmesi gerekir. Tabibin tavsiyelerine harfiyen uyulduğu takdirde, bebek egzamasının kısa müddet içerisinde azaldığını gözlemlemek mümkündür. Tedavi için yapılması gerekenler şu biçimde sıralanabilir:

  • Bebeklerde egzamayı tetikleyen yiyeceklerin ana tarafından tüketilmemesi gerekmektedir. Şayet bebek katı besine geçiş yapmışsa, egzamayı tetikleyen yiyeceklerden uzak tutulmalıdır. Egzamayı tetikleyen yiyecekler; yumurta, süt, peynir, bölge fıstığı, buğday vb. eserlerdir.
  • Bebeklerde tahriş oluşumuna sebep olacak kumaşlardaki kıyafetler tercih edilmemelidir. Bilhassa yünlü ve sentetik olan tüm eserler, bebeklerden uzak tutulmalı, yalnızca pamuklu eserler tercih edilmelidir.
  • Bebeklerin kıyafetleri nötr yani doğal deterjanlarla yıkanmalıdır.
  • Mesken daima havalandırılmalıdır.
  • Hanenin paklığı tertipli olarak yapılmalı, meskende rastgele bir toz bulunmamalıdır. Elektrik süpürgesinin çekim gücü çokça olmalı, makinede de filtre bulunmalıdır.
  • Daima banyo yaptırılmamalı, banyo sonrası tüm vücut narince kurulanmalı ve vücuda nemlendirici sürülmelidir.
  • Bebeğe kâfi ölçüde su içirilmelidir. Bebeğin bulunduğu ortam her daim serin olmalı, nem istikrarı ayarlanmalıdır.
Konu etiketleri: , , ,