Bebeklerde burun tıkanıklığına dikkat

3 hafta önce KADIN
Bu yazıyı 2 dakikada okuyabilirsiniz
18 views

Bebeklerde burun tıkanıklığının sebep olduğu hırıltı ve öksürüğün en ziyade başvurulan hastalık olduğunu söyleyen Evlat Sıhhati ve Illetleri Kompetanı Hekim Görkem Astarcıoğlu, basıncı ayarlayabilen cihazlarla temizleme süreci yaptıklarını söyledi.

Aspiratör basıncı sabitliyor

Burun tıkanıklığı olan bebeklerin kesinlikle doktora gösterilmesi gerektiğini söz eden Astarcıoğlu, “Burun tıkanıklığı olduğunda bebek kesinlikle doktora görülmeli. Ana -babaların da kullanması gereken, elektrik süpürgesine bağlanan aspiratör de var. Bu aspiratör de basıncı sabitliyebiliyor. Doktor olarak bu cihazları öneriyoruz ailelere. Gelişi şık damlalar alıp kullanmasınlar. Lakin hakikat cihaz bulunmazsa yarardan çok zarar verebilir. Bebeğin burnuna koordinasyonlu olmalı. Materyal bebeğe zarar vermeyecek, toksin içermeyen gereçten olmalı” diye konuştu.

Uyuyamaz, validesini ememez

Burnu tıkalı olan bebeğin uyuyamadığını ve anasını emmekte zorlanıp nefessiz kaldığını belirten Dr. Astarcıoğlu, “Bebeğin burnu tıkalı olduğu için farklı illetlere da sebep olabiliyor. Genzin gerisinde biriken temizlenmemiş sekresyon mikroplar ve bakterilerin de eklenmesiyle ateşli illetlere neden olabiliyor. Bu nedenle düzgünleşme uzuyor. Hem anaların hem de bebeklerin rahat uyuması için açık burun tavsiye ediyoruz” dedi.

Bebeklerin burundaki hava boşlukları dar

Hekim Görkem Astarcıoğlu, “Bebeklerde, burundaki havanın daha rahatça dolaştığı boşluklar olması gerekenden daha dar. Bir anda kilo alan, büyüyen bebeklerin de burun boşlukları daralıyor. Bu nedenle bebeklerde burun tıkanıklığı görülüyor” diye konuştu.

Konu etiketleri: ,