Bebeklerde en sık görülen 6 cilt marazı

1 ay önce KADIN
Bu yazıyı 5 dakikada okuyabilirsiniz
17 views

Yenidoğan periyodunda cildin çok daha hassas olması ve dış etkenlere karşı savunmasız kalması nedeniyle çeşitli döküntüler ortaya çıkabiliyor. Yenidoğan döküntülerinin zannedilenden çok daha suçsuz olduğunun altını çizen Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi Evlat Sıhhati ve Illetleri Bilirkişisi Dr. Perihan Çobanoğlu Saf, “Yenidoğan döküntüleri nadiren de olsa kıymetli marazların belirtisi olabilirken, umumide çok temiz şeyler olarak önümüze çıkıyor.” dedi.

Uzm. Dr. Perihan Çobanoğlu Saf, çocuklarda görülen cilt illetleri hakkında haber verdi.

Mongol lekesi endişelendirmesin

Mongol lekesi, belden kalçaya hakikat uzanan ortamda ortaya çıkan morluk olarak kendini gösteriyor. Bebeğini kucağına alan her anayı endişelendirebilecek bu durum aslında büsbütün kıymetsiz. Mongol lekesinin neden ortaya çıktığı bilinmiyor. Doğumla bir arada gözlenen bu leke en az 5-6 cm olan kuyruk sokumundan yukarı gerçek uzanan morluk formundadır. 2 yaş civarı kaybolur ve külliyen değersizdir. Down sendromu ile ilgisi yoktur.

Milia lekesi 2 haftada kaybolur

Bebeklerin yüz yerinde ortaya çıkan milia lekesi, toplu iğne başı büyüklüğünde kabartı yapar. İnci üzere parlayan ve hiçbir meşakkat yaratmayan bu lekeler büsbütün saf ve 1-2 haftaya ortadan kaybolur.

Toksik eritem

Sivilceye misal etrafı kızarık sarı-beyaz kabarıklıklar halinde görülen ‘toksik eritem’ nispeten sık görülür. Doğumdan sonraki 1-2 gün içerisinde ortaya çıkan bu döküntü, görünümünün tersine iltihabi değil ve umumiyetle bir hafta içerisinde de kaybolur. Fakat bu leke doğumdan acilen sonra yahut 5-6 gün sonra oluyorsa eşlik eden huzursuzluk, ateş varsa ya da 3-4 gün içerisinde gerilemiyorsa doktora başvurmak gerekiyor.

Hemanjiyomlar

Veladet sonrası bebek teninin üzerinde al bir leke olarak ortaya çıkan ve bir çok aileyi telaşlandıran, “İz kalır mı? Neden olur?” üzere telaşlara sürükleyen döküntü, hemanjiomlardır. Ekseriyetle göz kapağı, burun delikleri, dudak üstü, kaşların arası ve ensede gözlenen hemonjiyomlar için aileler umumiyetle kalıcı olacağı kaygısı duyuyor. Halk arasında bu lekelerin ‘doğum lekesi’ yahut ‘leylek lekesi’ (leyleğin bebeği getirirken ensesinden gagasıyla tutup getirdiği mekandaki kırmızılık efsanesine dayanır) olarak biliniyor.

Bilinen bu lekelerin çilek, nar üzere al meyvelerin gebeyken tüketimine bağlansa da rastgele bir alakası yoktur. Açık al 1-2 cm’den 5-6 cm’ye kadar uzanan bu döküntüler çoklukla ciltten kabarık olmuyor. Ama ağır olduğu durumlarda kabarıklık ortaya çıkabiliyor. Kılcal damarların ağırlaşıp genişleyerek bir damar yumağı oluşturmasında kaynaklanır. Bebek ağlarken, ıkınırken gülerken daha da besbelli hale gelir. Büyük ve ağır olanları 4-5 ay civarından 1-1,5 yaşına kadar büyüyebilirler sonra küçülmeye başlar.

Çoğunlukla da 4-5 yaş civarında kaybolur. Kimi durumlarda ciltten kabarık olan hemanjiyomlar tedavi gerektirebilir. Bunları bir evlat doktorunun izlemesi gerekir. Gayrı pembesi al, kabarık olmayanlar 1-2 yaş arası tabiatıyla büsbütün kaybolur.

İsiliğe karşı alınacak tedbirler

Sıcak havalarda ter bezlerinin tıkanması sonucu oluşur. Daha küçük bebeklerde ter gözenekleri de küçük olduğu için daha çok görülür. Bu durum sıcak havalarda bebeklerin gereğinden kalın giydirilmesine bağlıdır. Öncelikle bebeklerin cildinin nefes alabilmesi için sıcaklarda mümkün olduğunca ince ve teri emen kıyafetler seçmeli. Sık sık banyo yaptırılmalı. Havadar ortamlarda bulundurmalı. Bezini sık sık değiştirmeli ve günde en az 15 dakika havalandırmalı. Cildine bebek yağı ya da ağır nemlendiriciler üzere şeyler gerekmedikçe sürülmemeli. Şikâyetler çoğunlukla bu bakım teklifleriyle zaten geriler. Lakin isiliğin yaygın olduğu durumlarda evlat doktoru tarafından önerilen losyonları kullanmak gerekebilir.

Seboreik dermatit

Yaygın bir döküntü tipi olan ‘seboreik dermatit’, kaşlarda, göz, kapaklarında, alında, kulak ardında görülür. Birinci üç ayda görülen bu döküntüler çoğunlukla bizatihi makbul. Bu bebekler için nadiren de olsa, hekim gözetiminde çinkolu ya da kortizonlu krem tasarrufu gerektirebilir. Bunun saçlı deride oluşmuş yaygın haline konak denir. Zeytinyağıyla yumuşatılıp, gün çok bebekler için üretilmiş şampuanlarla yıkayıp, sonrasında da tarağın gerisi yani düz kısmıyla taramak durumu hafifletir, lakin asla çetinle kaldırmamak gerekir. Pişik ve alerjik olan atopik dermatit de yeniden sık görülen meselelerden biridir.

Konu etiketleri: , , , ,