Özgür, dudak ve damak yarığının önlenmesinde gebeliğin dördüncü ve on 2. haftaları arasında bilinçsizce ilaç, velev vitamin kullanılmamasının değerli bir etken olduğunu bildirdi.

Birtakım vakalarda tedaviler uzun sürüyor

Hacettepe Üniversitesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Kısmı Lideri Prof. Dr. Figen Özgür, laf konusu marazın tekrarlayan cerrahi müdahaleler gerektirdiğini vurgulayan Özgür, geçen yılki datalara nazaran, Türkiye’de 1 milyon 248 bin bebek doğduğunu, bunlardan 500’de birinin dudak damak yarığı ile yerküreye geldiğini lisana getirdi. Birtakım vakaların tedavilerinin ömür uzunluğu sürebildiğine değinen Özgür, 80 milyonun üzerinde nüfusa sahip Türkiye’de 135 bin kişinin bu halde hayatını devam ettirdiğini bildirdi.

Gebeliğin 4. Ve 12. haftaları arasına dikkat

Dudak ve damak yarığının gebeliğin 20’nci haftasında belirlenebildiğine işaret eden Özgür, “Dudak ve damak yarığının önlenmesinde gebeliğin dördüncü ve on 2. haftaları arasında bilinçsiz vitamin ve ilaç kullanılmaması gerekli. Bu durumun önüne geçmek için de gebelikten evvel folik asit öneriyoruz. Ananın gerilimden uzak durması, beslenmesine dikkat etmesi ve enfeksiyon geçirmemesi de kıymetli bir faktör.” sözlerini kullandı.

Mektep çağında ruhsal meselelere yol açıyor

Dudak ve damak yarığı olan evlatların bilhassa mektep çağında kimi sorunlarla karşılaşabildiklerini, yara izinin arkadaşları tarafından alay konusu olabildiğini anlatan Özgür, bu durumun evladın psikolojisini de olumsuz cephede etkilediğine dikkati çekti. Evlatların ilerleyen yaşlarda ergenliğin başlamasıyla depresif bir kişi olabildiklerini belirten Özgür, “Sivilceyi sorun eden bireylerin yara izini sorun etmemeleri mümkün değil. Bu periyotlarda aileler moral vererek yardımcı olmalı” dedi.

Türkiye dudak damak yarığı tedavisinde çok uygun

Dudak Damak Yarıkları Derneği Eş Lideri Prof. Dr. Servet Doğan ise dudak damak yarığı illetinin hususî bir yaklaşım gerektirdiğinin altını çizdi. Türkiye’nin bu ortamda kıymetli bir konumda olduğunu aktaran Doğan, “Türkiye mahsusen ortodonti ortamında Amerika ve Avrupa’nın gerisinde değil. Dudak ve damak yarığı hastalarımız evvelden tedavi için sair memleketlere gitmek zorunda kalıyordu. Bugün bu durum külliyen ortadan kalktı. Artık yurt içinde ve yurt dışında çok pahalı ilmî yayınlar paylaşıyoruz” diye konuştu.