Göz etrafında yağ bezlerinin olmamasından ötürü gözlerimiz daha çabuk yaşlanma belirtileri gösterme eğilimindedir. Yağ bezleri cildimizi nemli fiyat, bu yüzden hudut bozucu çizgilerin ve kaz ayaklarının önüne geçmek için göz muhitini nemli tutmak gerekir. Gece göz kremi tasarrufu esastır fakat bu hassas nahiyeyi tedavi etmek için yapabileceğimiz daha çok şey var.

Haftalık göz maskeleri, kırışıklıklardan şişkin gözlere kadar kadar birçok farklı göz altı meselenizi çözebilir.

Salatalık ve gül maskesi

Askorbik asit ve fitokimyasallar bakımından güçlü olan salatalık cildi sıkılaştırmaya ve yatıştırmaya yardımcı olur. Fakat, gizli göz kapaklarınızın üzerine salatalık dilimleri koymak tarafına, bu karma maske gözlerin iç ve dışına derinlemesine ulaşacaktır. Yorgun görünümlü ve şişkin gözler için işe yarayacaktır.

Gereçler

– Yarım salatalık
– 30 ml gül suyu
– Pamuk

Pamuklarınızı iki yarım ay biçiminde ve htiyaç duyacağınızı düşündüğünüzden daha ziyade kesin.

Bir karıştırıcıda, salatalık püresini, gül suyunu çekinceye kadar karıştırın. Bir kaseye aktarın, daha sonra pamuklarınızı karışımın içine batırın. Ekstra ıslatılmış pamuklarınızı, ileride kullanmak üzere dondurucuda saklayabilirsiniz. Kullanmadan evvel donmuş pamukları yaklaşık 10 dakika çözün.

Uygulamak için, yarım ay gözü pedini gözün altına yerleştirin, alttaki kirpik çizgisine yakın bir pratik yaptığınızdan emin olun. 10-15 dakika bekletin.

Kırışıklıklar için göz maskesi

Yumurta akı içeren kırışıklık zıddı birçok maske vardır ve yumurta akı göz etrafı için de kullanılabilir. Antioksidan bakımından güçlü E Vitamini muaf radikallerle savaşırken, yumurta beyazının ince çizgilerin görünümünü azalttığı bilinmektedir.

Materyaller

– 2 yumurta sarısından ayrılmış yumurta akı
– 1 kapsül yahut 5 damla E vitamini

Yumurta aklarını köpüklenene kadar çırpın ve sonra E vitaminini içine karıştırın. Karışımı parmak uçlarınızla yahut makyaj fırçasıyla göz altı ortamına uygulayın. 10 dakika bekletin.

Serkan Sıtkı Şahin /