Burun spreyleri bağımlılık yapar mı

1 ay önce SAĞLIK
Bu yazıyı 3 dakikada okuyabilirsiniz
21 views

Burun spreyleri bağımlılık yapar mı? Burun spreyi bağımlılığı nasıl makbul? sorularının karşılığı birden fazla kişi tarafından merak ediliyor. Kulak Burun Boğaz Illetleri Eksperi Prof.Dr. Sefa Dereköy de kış aylarında bilinçsiz burun damlası tasarrufuna karşı uyararak, damar büzücü ilaçların 3-5 günden çokça tasarrufunun bağımlılık yapıp kalıcı doku hasarlarına yol açabileceğini söyledi.

Hekim denetiminde kullanılmalı

Dr. Sefa Dereköy, burun tıkanıklığı şikayeti için çeşitli damlalar uygulandığına dikkati çekerek “Bu emelle serum fizyolojik dediğimiz tuzlu su ve okyanus suları da başta olmak üzere damar büzücü tesire sahip olanlar ve alerjiye karşı kullanılan steroid içerikli burun spreyleri kullanılıyor. Bu ilaçlar olağan burun damlası olarak görülmeyip kesinlikle tabip tavsiyesi ile kullanılmalı. Etrafımızda sıhhat eğitimi almamış yakınlarımızın tavsiyesi ile yahut onlara yazılmış ilaçlardan yararlanmaya çalışmak zarar verebilir” diye konuştu.

Evlatlar daha hassas oluyor

Burun içindeki dokunun kendine ilişkin özelliği, asit seviyesi ve istikrarının bulunduğunu belirten Prof.Dr. Dereköy “Vücuda uyguladığımız her ilaç pratiği mevcut dengeyi bozabilir. Burun damlası da burun içi dengeyi bozabilir. Bu hususta evlatlarımız daha hassas bir kümedir. Bebek ve evlatlarımızda kullanacağımız burun damla ve spreylerinin muhakkak bilirkişi tavsiyesi ile onaylanmış olması gerekir” sözlerini kullandı.

Doku hasarına sebep olabilir

Prof.Dr. Dereköy, bilinçsiz burun damlalarının tasarrufunun birçok probleme yol açabileceğine işaret ederek şöyle devam etti: “Özellikle burun içi damarlarını büzerek tesir yapanların uzun vade uygulanması halinde dokuların bu ilaçlara yanıtında bozulmalar meydana gelebilir. Dokular bu ilaçlara karşılık veremediği üzere daha da şişer ve olağanda olmadığı kadar büyür. Bu durumda kalıcı burun tıkanıklıkları oluşabilir. Burun damlalarının hangisinin kullanılacağına, hangi vade ve doz uygulanacağına gelgelelim doktor karar verebilir. Serum fizyolojik, okyanus suyu üzere damlalar hayatın bir kesimi olmamalı. Damar büzücü ilaçların 3-5 günden çokça tasarrufu ise kalıcı doku hasarlarına yol açabilir.”

Konu etiketleri: ,