Günümüzde çoğumuz ofis ortamında çalışıyor, hareket etmeye pek vakit bulamıyoruz. Yapılan araştırmalara nazaran her gün önerilen ölçüde egzersiz yapılsa bile tüm gün masa başında oturan bir kişi için bu vade ehil gelmiyor.

Yapılan bir araştırmaya nazaran, günümüz işlerinin %20’sinden daha azı fizikî aktivite gerektiriyor ve birçok çalışan günde en az 4 saat masa başında oturuyor. Bunun yanında tekrar çalışanların birçok konuta döndüklerinde, televizyon izlemek yahut yemek yemek üzere oturarak yapılan aktivitelere devam ediyor.

Uzun müddet hareketsiz oturmak; kalp marazı, diyabet, obezite, yüksek kolesterol ve yüksek tansiyon üzere meseleler yaşama riskini arttırıyor. Evet, gün içinde spora nasıl vakit ayırabiliriz yahut iş konumunda nasıl daha etkin olabiliriz? İşte, ofiste egzersiz yapabilmene yardımcı olacak birkaç ipucu:

Bir durak evvel in

Şayet işe toplu taşıma aracı kullanarak gidiyorsan, iş mekanına en yakın 2. durağı tercih et. Yaptığın en ufak aktivite bile sana çok yardımcı olacak. Otomobille işe gidiyorsan, aracını iş bölgesinden olabildiğince uzağa park etmeye çalış. Arabanı ne kadar uzağa park edersen daha çokça kalori yakacağını düşünerek kendini motive edebilirsin.

Istikrar topu kullan

Birçoğumuzun pilates topu olarak da bildiği istikrar toplarını, ara sıra ofis sandalyesi olarak kullanmak karın kaslarını güçlendirmeye, duruş ve dengeni geliştirmeye yardımcı olacaktır. Tıpkı vakitte senin için hazır bir egzersiz aracı haline gelecektir. Üstelik mahallinden kalkmaya gereksinimin olmadan.

Masanda yük yahut direnç bandı bulundur

Bunları mola verdiğinde yahut birkaç dakikalığına gerine yaslanıp bir şeyler düşündüğünde kullanabilirsin. Bu aletleri kullanarak ofis ortamında yapabileceğin birçok egzersiz mevcut. Sonunda dayanıklılığını artıracak egzersizlerle, daima oturduğunda oluşabilecek ağrılarında önüne geçmiş olursun.

Merdiven kullan

Çok katlı bir binada çalışıyorsan, bu hazırda bir spor merkezine sahipsin demektir. Gayrı katlardaki işlerini halletmek yahut oradaki iş arkadaşlarınla konuşmak için merdivenleri kullanman; yağ yakımı, kasların güçlenmesi ve kalbin kan pompalaması açısından yardımcı olacaktır. Bu yüzden elinden geldiğince asansör yerine merdivenleri tercih et.

Gizem Bozdağ