“Cinsel meselelerin birçok ruhsal kökenli”

1 ay önce CİNSEL HAYAT
Bu yazıyı 4 dakikada okuyabilirsiniz
19 views

Uzm. Klinik Psikolog Ebrar Karaçuha, Vajinismus hakkında malumatlar verdi. Vajinismusun yüzde 100 tahlili olduğunu belirten Karaçuha, “Kadınlarda sıkça karşılaştığımız ‘Vajinismus’ aslında kimseyi dehşetlerinden telaşlarından bir bilinmezlikten, zarar verici bir şeyden, tehlikeden korumak için istem dışı kasılmalar yaparak, bayan vücudunun kendini savunmasıdır. Vajinismus, vücudun endişelere karşı kalkanıdır. Son periyotlarda sık sık önümüze çıkan bir sorun haline gelmeye başladı. Memleketimizde ortalama her yüz bayandan on tanesi cinsî işlev bozukluklarıyla uğraş etmekte. Her on hatundan biriside vajinismus ile savaş etmektedir. Bu rahatsızlığın en kalıcı terapi sistemiyse alınan ruhsal desteklerdir. Cinsî terapilerdir. Memleketimiz bu terapilere daha önyargılı ve örtük olduğu için ne yazık ki, ruhsal destek almaktan çekinen çiftlerin birden fazla, soluğu duruşma salonlarında alıyorlar. Aslında birkaç seansla bu dertlerden tamamıyla kurtulmak artık çok kolay.” dedi.

Denetim edilebilir mi

İnsanın kimi vakitlerde vücudu istem dışı yansılar verebilir. Kişi cinsî bağlantı sırasında vücudu denetim edemiyor, istemsiz kasılmalar yaşıyor olabilir. Bunlar çoklukla cinsî mitler yani yanlış inanışlar, cinselliğe dair zayıf haber, bilinçdışı kaygılar, kanılardan asıllıdır.

Nasıl ki bir spor salonuna gidip kaslarımızı geliştirebiliyor ve yönetebiliyorsak birtakım egzersizlerle de vajinal kas dediğimiz pelvik taban kaslarının idaresi de yapılabiliyor. Cinsî terapi ile kişinin bilinçdışı dehşetlerini çalışıp gerekli cinsî eğitimler verilebilir. Organik semptomları ortadan kaldırmak için multidisipliner bir çalışma gerekir.

Cinsî terapiler nedir

İnsan sıhhatinin tahminen de en bilinmeyen kısımlarına dokunan ruhsal bir terapi sistemidir. Çiftlerin yatak odaları, sadece dinlenmek ve uyumak üzere kurdukları bir dört duvar değildir. Şayet o ortamları sefalı hale getirmezlerse bu duvarlar onların kendi aralarına ördükleri büyük bir duvarın habercisi olacaktır. Bu stil vakalar bilinçaltında beslenen etkenlerden de kaynaklanabiliyor. En klişe olan Birinci gece korkusu, tatmin edememe korkusu ve çocukluğumuzdan bugüne kadar uzanan ‘Bu stil şeyler ayıptır, konuşulmaz üzere etkenler bizleri ne yazık ki eşe karşı çekimser birisi haline getirebiliyor.

Kaç seans ile tedavi olumlu sonuçlanır

Aslında bu çalıştığım her danışana nazaran değişiyor. Biz birtakım danışanlarımız ile bu sorunu vakit devir tek seansla, birtakım vakitse haftalarca süren terapilerle çözebiliyoruz. Gelgelelim benim en uzun süren danışmanlığım zannediyorum 12 seans civarıydı. Terapi sürecinde en değerli faktörlerden birisi de terapistinizin sizinle kurduğu terapötik bağdır. Şayet danışan terapistiyle inançlı bir bağ kurup, niyetlerini özgürce tabir edemez ise çok sağlıklı bir süreç laf konusu olmuyor. Tahminen de beni meslektaşlarımdan ayıran en kıymetli özellik bu türlü mahrem bir mevzuyu açabilmeleri ve rahat olmaları için onları desteklememden ve evvel kendilerine güvenmelerini sağlamamdan kaynaklanıyor.

Bu sebeple A’dan Z’ye tüm problemlerini açıkça söz ettiklerinden, danışanlarımın sorunlarını çok kısa vadede muvaffakiyete ulaştırabiliyoruz.

Tavsiyeler

Sizin aracınızla çiftlere bu üslup sıkıntılarla karşılaşmamaları için “evlilik öncesi cinsî danışmanlık” almalarını katiyen öneriyorum. Bir vesair teklifim; bol bol konuşmaları. Mutfağınızda, salonunuzda, bilhassa yatağınızda konuşun. Birbirinizi dinleyin, dinleyin ki daha çok tanıyın, farkedin isteklerinizi. Bayanlar ya da erkekler bundan hoşlanır deyip genelleştirmek tarafına; Benim eşim bunu sever deyin ve evliliğinizi biricik kılın. Yalnızca benim karım/kocam bunu severle de kalmayın “sever misin?” diye sorun, isteklerinizi daha açık söz edin.

Konu etiketleri: , ,