Civanperçemi Yararları Nelerdir, Neye Âlâ Gelir? Sivilce Geçirir Mi?

2 ay önce KADIN
Bu yazıyı 2 dakikada okuyabilirsiniz
9 views

Civanperçemi bitkisinin yararları kendini mahsusen iltihaplı yaralarda göstermektedir. Bitki, sindirim sistemi ile ilgili sorunlarda, iltihaplı cilt yaraları ve haddinden fazla çıkmaya başlamış sivilcelerde kullanılır. Bu yerlerde bu bitki alternatif tıbba yardımcı olmaktadır.

Civanperçeminin Kullanana Yararları

Civanperçemi kullananların gördükleri yararlar şu halde sıralanabilir:

  • Vücut direncini yükselti. Kişinin hasta olmaması için direnci arttırır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
  • Sindirim sistemini düzenler. Hazımsızlık problemine çok güzel gelir.
  • Cilde parlaklık ve aklık vermesi de civanperçeminin cilde yararları arasında tarafını alır. Bu bitkiyi kullananlar sivilcelerde azalma ciltte temizlenmeye şahit olmuşlardır.
  • Adet söktürücü işlevi vardır. Adetin gelmesi için gerekli baskıyı yapar ve ağrıyı azaltır. Fakat bu özeliği ile civanperçemi hamilelik devrinde tasarrufa iyi bir bitki değildir.
  • Soğuk algınlığında kişinin bağışıklık sistemini güçlendirir. Âlâ bir balgam söktürücüdür.
  • Mideye düzgün geldiği bilinen bitki, demleme yoluyla çayı içildiğinde mide asidini düzenleyici tesirde bulunur.

Civanperçemi Nasıl Kullanılır?

Civanperçemi suda demleme halinde kullanılır. 1 su bardağı su kaynatılır. 1 tatlı kaşığı civanperçemi suya eklenir. 10 dakika demlenmesi beklenir. Süzülür ve böylelikle içilir. İçine daha evvel soğuk civanperçemi katarak kaynatma yapılmaması gerekir. İçindeki etken unsurların ölmemesi için bu ayrıntıya dikkat edilmeli, tıpkı hengamda bitki suya atıldıktan sonra kaynatılmamalıdır. Bu hazırlanan çay taze içilmelidir. Bekletilen çay metabolizma için zararlıdır.

Konu etiketleri: ,