Çocuklarda Ağız Kokusu Sebepleri Nelerdir?

2 ay önce KADIN
Bu yazıyı 2 dakikada okuyabilirsiniz
11 views

Çocuklarda oluşan ağız kokusu nedenleri altta yatan sebebe nazaran değişmektedir. Halitozis halinde tabir edilen bed ağız kokusu, çocuklarda sıklıkla görülebilmektedir. Fizyolojik ya da patolojik olarak ağız kokusu görülebilir. Bebeklerde ağız kokusu ve ateş enfeksiyonel bir sıhhat sorunun habercisidir. Münhasıran üst ve alt teneffüs yollarındaki bir iltihap habercisi olabilir. Bu üzere durumlarda vakit kaybetmeden bir mütehassısa başvurmak değerlidir. Bunun dışında:

  • Teneffüs yolu meseleleri sebebiyle,
  • Mide ve bağırsak meseleleri asıllı olarak,
  • Kan gazındaki meseleler sebebiyle ağız kokusu görülebilir.

Çocuklarda Nefes Kokusu Sebepleri

Çocuklarda nefes kokusuna yol açan birçok öge bulunur. Evladın nefesi neden kokar:

  • Fizyolojik ağız kokusu, sabah uyanınca ortaya çıkan kokudur. Az su içmek, vitamin ve mineral eksikliği üzere nedenlerle ortaya çıkabilir.
  • Ağız içi nedenlere bağlı olarak meydana gelen ağız kokusu ise dişeti ilhitapları ya da ağız içi enfeksiyonları sebebiyle ortaya çıkmaktadır.
  • Teneffüs yolu sebepleri ile ortaya çıkan ağız kokusu münhasıran boğaz enfeksiyonları ve bademcik iltihapları asıllı olarak meydana gelir. Sinüzit ve burun iltihabı üzere problemler, ağız kokusuna yol açmaktadır.
  • Sistemik illetlere bağlı olarak görülen dertler 2 yaş bebeklerde ağız kokusu için kıymetli sebepler arasında bulunmaktadır.
  • Yiyecek ve içecek tüketimin istikrarsız ve yanlış olması da ağız kokusuna yol açabilir.

Bebeklerde Ağız Kokusu Neden Olur?

Diş çıkaran bebeklerde ağız kokusu sıradan kabul edilir. Bebeklerin bu sürecinde ağız kokusu çok rahatsız edici ise, enfeksiyon laf konusu olabilir. Bilhassa 2 aydan uzun süren ağız kokuları kronik olarak isimlendirilir. Ağız kokusunun önüne geçmek için ana sütünden kesilen evlatların bol bol su içmesi gerekmektedir. Bunun dışında şayet 3 yaşından büyükse, kesinlikle dişlerini nizamlı olarak fırçalamak gerekmektedir. Münhasıran ana göğsü emen çocuklarda görülen ağız kokusu, ananın kullandığı ilaçlar sebebiyle de meydana gelebilir. Validenin kullandığı ilaçlar, ana sütü aracılığı ile bebeğe geçebilir ve bu durumda ağız kokusu meydana gelebilir. Bu üzere durumları engellemek için validenin ilaç tasarrufu için doktora başvurması gerekir.

Konu etiketleri: , , ,