Çocuklarda migreni tetikleyen yiyecekler

4 hafta önce KADIN
Bu yazıyı 2 dakikada okuyabilirsiniz
13 views

Evlatların yaklaşık yüzde 8’inde görülen migren ağrısı yiyecekler ile tetiklendiğini söz eden Doç. Dr. Yasemin Topçu, çocuklukta migreni tetikleyen besinlerin başında çikolata ve peynir geldiğini belirtti. Portakal, mandalina üzere narenciye eserlerinin yanı sıra baharatlı yiyecekleri de tüketirken dikkatli olunması konusunda uyardı.

Genetik faktörleri görmezden gelmeyin

Migrende sıklıkla ailevi yatkınlık görüldüğünü söyleyen Topçu, “Grip üzere enfeksiyon illetleri, imtihan periyotlarındaki yorgunluk, görme bozuklukları, iklim değişiklikleri, uzun müddet televizyon seyretmek, bilgisayar kullanmak, gürültülü ses, sıcak iklimler, güçlü ışık, birtakım azıkların çok tüketilmesi migren atağının başlamasına sebep olabilir” diye konuştu.

Epilepsinin birinci belirtisi olabilir

Baş ağrısı ile birlikte olan görsel şikayetlerin migrene eşlik edebileceği üzere birtakım çocukluk çağı epilepsilerinin de birinci belirtisi olabileceğini tabir eden Topçu, “Ayrıca çocuklarda fark edilmeyen miyop, hipermetrop, astigmat üzere görme bozuklukları da migren baş ağrılarının sıklığı ve şiddetini artırabilir. Bu nedenle baş ağrısı bulunan bütün evlatlar göz muayenesinden geçirilmeli ve görsel şikayetlerinin devamı halinde evlat nöroloğu tarafından değerlendirilmelidir” malumatını verdi.

Hayat kalitesini düşürüyor

Baş ağrısı ve migrenin, mektep çağı evlatlarında eğitim, hayat kalitesi ve verimliliği olumsuz etkilediğini söyleyen Topçu kelamlarını şöyle tamamladı: “Migreni olan evlatların, olmayanlara nazaran iki kat daha ziyade mektebe devamsızlığı olduğu gözlenmektedir. Evlatların şikayetlerini gereğince tabir edememesi ve tanı için kullanılan kriterlerinin erişkinlerden evlatlara uyarlanması migren tanısında güçlüklere ve gecikmelere neden olabilmektedir. Migrende, tedavi kararı ve izleminde baş ağrılarının günlük aktivitelere, toplumsal hayata ve mektebe tesirini belirlemek değer taşımaktadır.”

Konu etiketleri: , ,