Çocuklarda Polen Alerjisi Neden Olur, Nasıl Makbul?

2 ay önce KADIN
Bu yazıyı 2 dakikada okuyabilirsiniz
8 views

Çocuklarda bahar alerjisi nin ana sebebi, bahar devrinde ortaya çıkan polenlerdir. İlkbahar aylarında ortaya çıkan polenler sebebiyle, çocuklarda burun kaşıntısı, burun tıkanıklığı, nezle, hapşırık üzere alerjik nezleler görülmeye başlar. Başkaca gözlerde sulanma, kaşıntı üzere durumlar sonucunda da göz alerjisi belirtileri görülmektedir. Bu tipteki semptomlar, çocuklarda polen alerjisi belirtileri olarak bedellendirilmektedir. Bilhassa alerjik yatkınlığa sahip olan çocuklarda, bahar periyotlarının gelmesiyle ortaya çıkan polenler, bağışıklık sisteminin harekete geçirerek, teneffüs yolunu etkilemektedir. Böylelikle çocuklarda göz ve burun iltihaplanmaları oluşmaktadır.

Çocuklarda Polen Alerjisi Başlangıcı

Çocuklarda polen alerjilerinin belirtileri, umum olarak bahar mevsiminin birinci ayı olarak nitelendirilen mart ayında ortaya çıkmaya başlar. Birinci olarak ağaç polenlerinin ortaya çıkmasıyla kendisini muayyen eden polen alerjisi, bilhassa evlatlar için önemli riskler doğurabilmektedir. Polenler sebebiyle oluşmakta olan alerjik göz nezlesi, evlat yaşlarda kendisini zahir etmeye başlamaktadır. Polenler sebebiyle gözlerde kızarıklık ve sulanma üzere şikayetlerin oluşumu erken teşhis edilmezse, evlatların gözlerini kaybetmesine sebep olabilir. Bu kadar önemli sonuçlara uzanan rahatsızlık, polen alerjisi ilaçları sayesinde tedavi edilmektedir.

Çocuklarda Polen Alerjisi Tedavisi

Çocuklarda bahar alerjisinin tedavisi için derhal bir eksperden yardım almak gerekir. Evlat ve bebeklerde bahar alerjisi belirtilerinden rastgele birisine rastlanıldığı hengam, mümkünse alerji tedavileri konusunda uzmanlaşmış bir tabip tercih edilmelidir. Zira alerjik rahatsızlıkların tedavisi, epey zahmetli ve uzun bir süreçten geçmektedir. Çocuklarda polen alerjisinin tedavisi için, bağışıklık destekleyicileri kullanmanın pek yararı yoktur. Hastane tarafından yapılacak cilt testleri, kan tahlilleri ve teneffüs testleri üzere süreçler sonucunda, alerjinin çeşidi belirlenmelidir. Daha sonrasında ise antihistaminik ilaçlar, kremler ve sair tedavi usulleriyle alerji denetim altına alınmaya çalışılır. Bebeklerde polen alerjisi belirtileriyle karşılaşmamak ismine, erkenden polen alerjisi aşısını yaptırmak akıllıca bir önlem olacaktır.

Konu etiketleri: , , , ,