Demir eksikliği cinsî isteksizliğe neden oluyor

1 ay önce CİNSEL HAYAT
Bu yazıyı 5 dakikada okuyabilirsiniz
14 views

Çiftler arasında cinsî isteksizliğin gereğince önemsenmediğini ve cinselliğin çiftler arasında konuşulması tabu olarak algılanan bir bahis olduğunu belirten İstinye Üniversite Hastanesi Medical Park Gaziosmanpaşa Psikiyatri Eksperi Dr. Murat Altın, “Gündelik ömrün koşuşturmaları, iş gerilimleri, aile içi ilgilerde olan gerginlikler, maddi problemler, evlatlarla ortaya çıkan ani bunalımlar, günlük sıkıntılarla hengameler derken çiftler cinsellikten giderek uzaklaşmaya başlıyor. Bu mevzunun konuşulması, üzerindeki toplumsal tabular da devreye girince cinsellik üzere kıymetli bir husus ve bu mevzuda yaşanan sıkıntılar hasıraltı edilmeye başlanıp görmezden geliniyor. Bir camdaki ufak bir çatlak nasıl ki yavaş yavaş giderek büyüyor ve en ahir camı çatlatıyorsa, cinsî ömürde biriken sıkıntılar da evlilikte giderek büyüyen bir çatlağa dönüşüyor.” diye konuştu.

Psikiyatri Mütehassısı Dr. Murat Altın cinsî isteksizlik hakkında haber verdi.

Başkaca “Kadınlarda cinsî uyarılma bozukluğu sebepleri”ni buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Ruhsal yahut tıbbi nedenler olabilir

Yerküre Sıhhat Örgütü’ne nazaran cinsî sıhhat; bir kişinin cinsî ömrünü bir zorlama olmadan, keyifli ve zarar görmeden sürdürebilmesidir. Sağlıklı bir muhabere, kişilik gelişimi ve çiftler arasındaki sevginin paylaşımını olumlu yanda zenginleştirmenin yanı sıra duygusal, düşünsel ve toplumsal bütünlüğünü sağlamaya ek sağlar. Kişilerde cinsellik istek, uyarılma, orgazm ve çözülme evrelerinden oluşur. Bu evreler değişik anatomik ve fizyolojik süreçleri içerir. ‘İstek evresi’ vesair evrelerden bağımsız olup cinselliği başlatan ve şekillendiren en değerli evredir. Bu nedenden ötürü en sık karşılaşılan cinsellik dertlerinden biri cinsî isteksizliktir.

Erkeklerden farklı olarak hatunlarda cinsellikle ilgili yaşanılan meselelerin kaynağında; ruhsal yahut tıbbi rahatsızlıklar olabileceği üzere kişinin ömrü içerisinde karşılaştığı cinsî yahut bireyler arası meseleler olabilir. Birçok vakada ise bu dertlerin çoğunlukla birlikte bulunduğunu görmekteyiz.

Bed davranış hatunu soğutabilir

Dr. Altın, istenmeyen bir kişi ile evlilik, cinsî akınlar, cinsellik ile ilgili çocukluk yahut gençlik çağında öğrenilen yanlış ve korkutucu haberler üzere olumsuz cinsî tecrübelerin hatunun cinselliğe karşı negatif bir tavrının oluşmasına yol açabileceğine dikkat çekti.

Münhasıran devletimizde eşlerin ilgisizliği, aldatmaları yahut eşlerinin ebeveynleri (özellikle kayınvalideler) ile ilgili sıkıntılarda eşinin bayana destek olmamasından ötürü hatunlar eşlerine karşı öfke, velev kin duymaya başlar. Bu durum bayanın eşine karşı olumsuz hisler beslemesine, sevgisinde azalmaya neden olurken cinsî istek de olumsuz tarafta etkilenir. Yeniden eşinin gerekli zatî hijyeni göstermemesi, beğenilmeyen vücut ve ağız kokuları olması durumlarda bayanların –özellikle daha titiz kadınların- cinsî uyarılmalarını olumsuz tesirler. Bu durumu bazen eşi ile konuşamaz yahut eşinden bu mevzuda gerekli desteği göremez. İlerleyen devirlerde hatunda cinsî manada isteksizlik gelişmeye başlayabilir.

Güç kaybını ciddiye alın

Sağlıklı ve mesrur bir cinsî yaşantı için her iki cinste de fizikî sıhhat olmazsa olmaz bir gerekliliktir. Son yıllarda hareketsiz hayat usulü özellikleri, zayıf ve istikrarsız beslenme sonucunda bilhassa Fe (demir) eksikliği anemisi, B12 ve D vitamini başta olmak üzere vesair vitamin eksiklikleri sıklıkla görülmektedir. Örneğin istatistiklere nazaran tüm Yerküre’de hatunların yüzde 35’inde Fe eksikliği anemisi görülmektedir. Bu durum bilhassa bayanlarda ağır halsizlik, isteksizlik ve kuvvet kaybına neden olurken, cinsî hayat da bundan etkilenecektir. Tekrar tiroit fonksiyon bozukluları, diyabet üzere endokrinolojik rahatsızlıklar cinsî isteği azaltabilir. Cinsî isteksizlik, tansiyon ilaçları, kimi antidepresanlar yahut veladet denetim ilaçlarının yan tesiri olarak da ortaya çıkabilir.

Mütehassısa gitmekten çekinmeyin

Bayanlarda HCİB (Hipoaktif Cinsî İstek Bozukluğu), cinsî fantezi/ cinsî istekte devamlı ya da yineleyici olarak ortaya çıkan ve kişi/ şahıslar arasında sorun oluşturan azlık ya da eksiklik olarak tanımlanır. Çalışmalarda sıklığı konusunda değişik datalar olmasına rağmen toplulukta görülme sıklığı yüzde 9-12 civarındadır. Hatunlarda yüzde 20-40 üzere yüksek bir orantıda görülen majör depresyon günlük klinikte en sık gördüğümüz cinsî isteksizlik nedenlerinden biridir. Majör depresyonun bulgularından biri cinsî isteksizlik olmasının yanı sıra tedavisinde kullanılan antidepresan ilaçlarının kimilerinin yan tesirleri, bu durumu daha dertli bir hale sokabilir.

Tekrar bayanlarda görülen vajinismus rahatsızlığında âlâ bir terapi ve tedavi süreci ile çözülmez ise ilerleyen devirlerde cinsî isteksizliğe neden olabilir. Bayanlarda görülen cinsî isteksizlik ayan bir vade sonra hem ruhsal hem de ailevi ve çevre işlevsellikte meselelere neden olabileceği için dikkat edilmesi ve ehemmiyet verilmesi gereken bir durumdur. Bu sıkıntıları yaşayan hatunların, en kısa devranda bu mevzuda eğitim almış ruh sıhhati profesyonellerinden destek alması kıymetlidir.

Konu etiketleri: , , , ,