Diş ağrısına doğal tahlil teklifleri

1 ay önce SAĞLIK
Bu yazıyı 3 dakikada okuyabilirsiniz
17 views

Hayatınızı alt üst eden diş ağrılarınız için diş tabibine gidinceye kadar ağrınızı hafifletecek birtakım usuller var. Bu teknikler sayesinde ağrıyı denetim altına alarak mümkün tesirleri ortadan kaldırmak mümkün üzere görünüyor.

Kulaktan dolma haberlerden uzak durun

Diş ağrılarının; 20 yaş diş ağrıları, diş haddinden kaynaklanan ağrılar, diş ve diş eti iltihabı ağrıları, eklem ağrıları üzere pek çok nedene bağlı olduğunu söyleyen Hospitadent Diş Hastanesi Idare Şurası Üyesi Diş Doktoru Recep Eşkar, “Öncelikle diş ağrısının neden kaynaklandığı tespit edilmeli ve buna tutarlı bir tedavi uygulanmalıdır. Birden fazla kişi diş ağrısı sırasında ağrıyı hafifletmek ismine kulaktan dolma malumatlarla hareket ediyor ve dişe aspirin, kolonya, alkol yerleştiriyor. Bunlar mutlaka yanlışsız değildir. Diş ağrısı tespiti ve tedavisinin yalnızca diş doktoru tarafından yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Fakat diş doktoruna gidinceye kadar ağrıyı hafifletmek için kimi tahlil teklifleri de bulunmaktadır.” diye konuştu.

Diş aklığı epeyce kıymetli

Hospitadent Diş Hastanesi Idare Heyeti Üyesi Diş Tabibi Recep Eşkar, diş ağrısı sırasında ağrıyı hafifletmede uygulanabilecek doğal tahlilleri şöyle sıraladı.

– Diş fırçalamak çürüğe sıkışmış ve ağrıya neden olan besinleri uzaklaştırmaya yardımcı olur. Dişlerin diş ipi ile temizlenmesi ve fırçalama ağrının azalmasına neden olur.

– Sirkeli su ve tuzlu su gargarası diş ağrılarını kısmen uyuşturur. Dişi bakterilerden temizler ve şişlikleri azaltır. Diş eti ve açık diş çürüklerine dezenfektan tesiri vardır.

– Diş doktorunuzun teklifiyle ve tasarruf kurallarına uyarak ağrı kesici almanız ağrınızı makul bir mühlet için geçirecektir.

– Dişe muhakkak aspirin, kolonya, alkol konulmamalı bunların tarafına karanfil yağı tercih edilmelidir. Karanfil yağı yahut kuru karanfil yüzyıllardır enfeksiyonu tedavi etmede kullanılır. Diş ağrısına uygun gelen karanfil yağı anestezik ve antiseptik özelliklere sahiptir. Eugenol denilen güçlü bir unsur içerir. Bakteri öldürmeye yarayan bu unsur diş macunlarında da vardır. Kuru karanfil ağrıyan ortama konup bekletilirse o nahiyeyi uyuşturarak ağrı hissini azaltır. Başkaca antibakteriyel özelliğinden ötürü çürük dişin etrafındaki zararlı bakterilere tesir eder.

– Buz pratiği; ağrıyan diş ortamına soğuk kompres pratiği ya da soğuk su ile ağzı çalkalama muvakkat olarak ağrıyı hafifletebilir. Bu durumun tam karşıtı olarak ağrıyan diş yerine sıcak kompres pratiği ya da sıcak su ile ağzı çalkalama muvakkat olarak ağrıyı hafifletebilir.

– Gece diş ağrısı oluşmuşsa, yatar durumda olmak ağrıyı artıracağından yastık yükseltilebilir.

Konu etiketleri: , , , ,