Evlilik öncesi ve sonrasında yaşananlar mahsusen çiftler başta olmak üzere süreçte mahal alan herkeste bir soruna yol açabiliyor. O denli ki, süreç hem çok süratli hem de gerilimli geçiyor. Evlilik öncesi nasıl sakin ve bilinçli davranılması isteniyor ise evlilik sürecinde de tıpkı görüşlerin olması bekleniyor.

Beklentiler yaralanıyor

Psikiyatrlar süreci çok âlâ takip etse bile vukuat büsbütün eşlerde bitiyor. Evlilikte sorun yaşayan çiftlerle konuşulduğunda, neredeyse hepsi benzeri dertlerden laf ediyor. Bahsedilen dertlerin başında konum alan ise eşlerin birbirlerine olan ilgisizliği ve monotonluk. Sergilenen durumlar, tarafların birbirlerine olan hürmetlerini ve birbirlerinden beklentilerini yaralıyor.

Anlaşmazlık ve çatışma

Tıpkı formda kıskançlık, çok müdahaleci olma, birbirlerinin kariyerlerini engelleme, öfke, şiddet, cinsî sıkıntılar, ekonomik dertler, evlatlarla ilgili dertler, evlat sahibi olamama, ailelerin tesiri, ailelerle birlikte yaşamak, hanedeki vazife paylaşımı, birbirini kısıtlama, iletişimsizlik üzere birçok faktör eşler arasında anlaşmazlığa ve çatışmalara yol açabiliyor.

Irtihal riski var

Bu dertlerin ana temelinde ise çiftlerin birbirleri ile olan muhaberesi geliyor. Bilhassa çiftlerin birbirlerini dinlemesinin zihin ve vücut sıhhati açısından bir oldukça kıymetli olduğu açıklandı. İskoç bilim adamları tarafından yapılan araştırmalara nazaran kelamlarını eşine dinletemeyen insanlar, öfkeye bağlı yaşadıkları gerilim yaşıyor. Bu da beraberinde ömrün kısalmasına neden oluyor. Velev 20 yıl boyunca bu sorunu yaşayanlarda, erken örüm riski daha yüksek.

Keyifli evlilik hayali

Mesrur evlilik kimine nazaran bir hayal, kimine nazaran gerçek. Lakin bütün evliliklerin berhudar olmak üzere başladığı da bir gerçek. Sevgiyle, aşkla evlenen bayanlar ve erkekler bir müddet sonra mutsuz beşerler haline gelebiliyor. Eksperlere nazaran aşkın ömrü 3 yıl lakin akıllıca kişinin tercih edilmesi ile yapılan evlilik daha uzun ömürlü. Evlilik mühletinin sağlıklı bir biçimde ilerletebilmenin yolu da sevgi, hürmet, anlayış ve güvenilirlikte geçiyor.