Evladın Kağıt Yemesi Olağan Midir, Sebebi Nedir?

5 gün önce KADIN
Bu yazıyı 1 dakikada okuyabilirsiniz
2 views

Evladın kağıt yemesi sıradan bir davranış değildir. Birebir devirde bu durum evladın merak hissinden kaynaklanan bir durum da değildir. Evladın birden çokça kez kağıt tarafken görülmesi, evlatta Pika sendromu olduğunun habercisidir. Pika sendromu ise, bir çeşit davranış bozukluğudur ve Türkiye’de en çok Orta Anadolu Bölgesi’nde görülür.

Pika Sendromu Nedir?

Pika sendromu çocuklarda ve yetişkinlerde; kil, toprak, bez, boya, kül, kağıt, kahve, kum, kireç ve sünger üzere hususları yeme isteğinin oluşması sonucu ortaya çıkar. Tekrar etme riski olan bir sendromdur. Evlatta daima yabancı unsurları yeme dürtüsüne neden olur.

Pika Sendromunun Tesirleri ve Sebepleri Nelerdir?

Pika sendromu birden fazla devir başta demir olmak üzere; demir, çinko ve bakır eksikliğinden ortaya çıkabilir. Bu unsurların eksikliği gelişim geriliğine neden olur ve ayrıyeten Pika sendromuna yakalanmış bir evlatta kansızlık da vardır. Beslenme bozukluğu, münhasıran boya yiyen çocuklarda kurşun birikimi ve sindirim sistemi meseleleri de Pika sendromuna yakalanan evlatların başına gelebilecek sorunlardandır.