Evlatlara dijital yerküreyi yasaklamayın

2 ay önce KADIN
Bu yazıyı 4 dakikada okuyabilirsiniz
13 views

Teknolojinin süratle gelişmesi medyanın da dijitalleşme sürecini beraberinde getirdi. Evlatlar online mecralarda özgürce dolaşabilmek isterken aileler onları dijital tehlikelerden müdafaaya çalışıyor. Haber Üniversitesi Muhabere Fakültesi Medya Kısım Yönetici Vekili Dr. Tedrisat Üyesi Esra Ercan Bilgiç de geliştirdiği çoklu medya platformuyla bu dertlere tahlil üretmeyi hedefledi. İnternet üzerinden çeşitli yayınlar yapan Dr. Öğr. Üyesi Esra Ercan Bilgiç, “Dijital medya araçlarının hakikat tasarrufunu ailelere anlatıyoruz. Zira biliyoruz ki ailelerin farkındalığı bu bahsin kilit noktası.” diye konuştu.

Yasaklama, yönlendir

Amaç kitle olarak mektep öncesi, ilkokul ve ortaokul çağında evladı olan aileleri aldıklarını belirten Dr. Öğr. Üyesi Bilgiç, “Ebeveynler dijital mecraları büsbütün yasaklamak ya da özgür bırakmak arasında bocalıyor. Girişime başlamadan evvel dijital medya tasarrufu hakkında yaptığımız mülakatlarda ailelerin temel meşakkatinin baş karışıklığı olduğunu tespit ettik. Dijital yerküreye yönlendirme konusunda haber eksikliği var. Aileler yasaklama yoluna gidiyor gelgelelim bu çok yanlış. Dijital yerküreye erişim kadar çevrimiçi mecraların risklerinden korunmak da evlatların hak ve özgürlükleri kapsamında bölge alıyor. Ailelerin bu mevzuda duydukları malumat muhtaçlığı ve menşe ıstırabını gidermek ismine ‘Yasaklama, yönlendir’ sloganıyla girişimimizi hayata geçirdik.” dedi.

“Bir aktivizm aracıyız”

Sırf Türkiye’de değil küresel çapta da birçok mevzuyu araştırma ve gündeme getirme misyonuyla hareket ettikleri için tıpkı hengamda bir aktivizm aracı olduklarını belirten Dr. Öğr. Üyesi Bilgiç, şöyle konuştu:

“Yayına başladığımız günden bu yana zatî olguların kapalılığı, unutulma hakkı, ağ temaslı oyuncaklar, YouTube fenomenleri, Momo paniği ve daha birçok mevzuyu inceledik. Evlatların dijital mecralara erişim haklarını savunmakla birlikte çevrimiçi risklerden korunmaları için çalışıyoruz. Dijital medya araçlarının sahih tasarrufunu ailelere anlatıyoruz. Zira biliyoruz ki ailelerin farkındalığı bu mevzunun kilit noktası. Medya ve Muhabere Sistemleri Yüksek Lisans programında son iki yılda dijital medya ve evlat alakasını farklı boyutlarıyla ele alan dört farklı yüksek lisans tezi yönettim. ‘Dijital Medya, Evlat ve Aile’ başlığı altında verdiğim ebeveyn seminerlerine gelen sorulardan malumat gereksinimlerini tespit ettim.”

On hususta inançlı dijital medya

Evlatlarınızı 3 yaşından evvel dijital araçlarla tek başına bırakmayın, 6 yaşından evvel tablet, telefon ya da oyun konsolu almayın. 9 yaşından evvel tek başına çevrimiçi olmamasına, 12 yaşından evvel çevre medya kullanmamasına itina gösterin. Evladınızı çevrimiçi yerkürenin tasarruf, temas, içerik ve mali risklerine karşı bilinçlendirin. Evlatların dijital medya tasarrufunu onlarla konuşarak sonlarla yönlendirin lakin yasaklar koymayın.

Ekran müddetinden çok içeriğe odaklanın. Evlatlarınızın hangi içerikle meşgul olduğunu onlarla konuşarak öğrenin ve gerektiğinde o içeriğe eleştirel yaklaşmalarını sağlayın. Çevrimiçi istismar, siber zorbalık ve siber uşaklaştırma üzere durumlarda en tesirli tahlil yolu konuşmak. Evladınızı dinleyin. Bir sorun yaşadıklarında size anlatabilmeleri için çocuklarınızla inanç bağı kurun. Evlatlarınızın zatî haberlerini çevre medyada paylaşarak erkenden dijital ayak izi sahibi olmalarına ön ayak olmayın. Hem kendinizin hem de evladınızın dijital medya tasarrufunu denetim altında tutun.

Içtimaî etkinlikleriniz ve okumaya ayırdığınız müddetin etkilenmemesine dikkat edin. Dijital oyunların sadece olumsuz değil, olumlu tesirleri olduğunu unutmayın. Evlatların yaşına ve gelişimine münasebetli oyunların bağımlılık yapmadan, otonomi, irtibat ve yetkinlik üzere hisleri tatmin edebileceğini bilin. Şiddet içeren oyunların, sağlıklı bir ortamda yetişen ve istikrarlı bir çevre hayat süren bir evladı direkt ve kesin olarak şiddete meyilli hale getireceğini söylemek ilmî olarak mümkün değildir.

Çevrimiçi yerküreye erişmek ve orada var olmak evlatların ve gençlerin kendilerini tabir edebilmeleri için fırsatlar sunar, evlatlarınızı bu fırsatlardan mahrum etmeyin.

Konu etiketleri: , , , ,