Evlatlara mahremiyet eğitimi 5 yaşında başlamalı

2 ay önce KADIN
Bu yazıyı 3 dakikada okuyabilirsiniz
15 views

Evladın mahremiyet eğitiminin 5 yaşından itibaren ailede başlaması gerektiğini anlatan Pedagog Oya Akbaş, “Çocuk kendine yapılanın uygun ya da berbat olduğunu algılayamaz. Gelgelelim aile burada evlada muayyen yerler açısından eğitimler vermeli. Bir aile 5-6 yaşından itibaren evladına, vücudunda nerelerin ellenmemesi gerektiğini, bunun sakıncalarını, kim olursa olsun, aile fertleri ya da hocası de olsa bunun tehlikeli olacağını anlatmalı.” diye konuştu.

Metruk sahalara dikkat

Yaşı kaç olursa olsun evlat asla oralarda tek başına bırakılmamalı. Mental olarak evladın kendini müdafaası gerekiyor. Yani ‘bu kişi benim tanımadığım biri’ diyebilmeli. ‘Bu yabancı beşerden bana zarar gelir’ diye fark edip kaçabilmeyi öğrenmeli. Bu fakat 12-15 yaş aralığından itibaren gelişmeye başlayacaktır. 8-9 yaşındaki evlatlara küçük evlatları emanet etmek de akıllıca bir davranış değil. Ailelerin bu bahiste da dikkatli olması kıymetli.

“%80’i tanıdık”

Cinsî istismara uğrayan evladın bu durumu rahat bir biçimde ailesine anlatması gerektiğini söz eden İstanbul Gelişim Üniversitesi’nden Psikiyatrist Onur Okan Demirci ise ailelere şu tavsiyelerde bulundu:

“Oranlar bize şunu gösteriyor. Cinsî istismarların yüzde 80’i tanıdık asıllı. Yani biz aslında evladımızı dışardaki ögelere karşı korurken en çokça bunun yüzde 20’sini çözüyoruz. Bizim öncelikle tanıdıkların olduğu ortamlara eğilmemiz gerekiyor. Bizim evladımızı külliyen kısıtlamamız da yapılan yanlışlardan bir adedidir. Oturup evlada her şeyi anlatmamız gerekiyor. Cinsî yerlerin ne manaya geldiği ve bu çeşit yerlerin kişisel olduğunu bilmesi gerekiyor. Evlat bir cinsî istismar ile karşılaştığında aileye bu durumu anlatabilmeli. Basınç altında büyüyen evlat bir cinsî istismar durumunda bunu bir ayıp üzere hissederek anlatmayacaktır.”

Tehlike anında evlat ne yapmalı

Evladın bir tehlike ile karşılaştığı anda yapabileceği en yalın şeyin çığlık atmak olacağını söz eden Psikiyatrist Demirci, “Bu kadar küçük yaşta bir evlat dışarıda asla tek başına bırakılmamalıdır. Evlat elinizi bırakıp bir AVM’de kayboldu ise bu çeşit durumda da onun eğitimi değer arz eder. Bu nedenle aile, evlada polis, güvenlik, mağaza çalışanlarından yardım istemesi gerektiğini anlatmalıdır. Evlat kaybolduğu anda bu şahıslarla irtibat kurması gerektiğini bilmelidir.” dedi.

Konu etiketleri: , , ,