Evlenmekten korkanlar bunları düşünüyor!

2 ay önce AŞK
Bu yazıyı 4 dakikada okuyabilirsiniz
20 views

Evlilik iki kişisi “ölüm onları ayırana dek” sürecek bir bağ. Bu birçok insan için hayatın tahminen de en heyecan verici, en merakla beklenen evresi, kimileri içinse durum çok farklı. Çok sevdiği, aşık olduğu beşere bile sonsuza kadar bağlılık kelamı vermek bazılarına korkutucu gelebiliyor. Velev bu durum bir fobi halini bile alabiliyor. Evliliğe karşı hissedilen anlamsız endişe olarak bilinen gamofobi, kişilerin bağ kurmasına ya da aşık olmasına pürüz değil lakin bahis evliliğe gelince işler değişiyor. Elbette fobi seviyesine gelmiş bir durumda yapılacak tek hakikat şey ruhsal destek almak. Fakat kendi içinde mantıklı sebeplere dayalı olarak da evlilik korkusu yaşanabiliyor ve bu noktada durumu çözmek çok daha kolay oluyor. İşte bizi evlilikten uzaklaştıran o nedenler…

Boşanma korkusu

Hepimiz biliyoruz ki boşanma orantıları gün geçtikçe artıyor. Türkiye İstatistik Kurumu'nun olgularına nazaran 2015 yılında resmi olarak boşanan kişi sayısı 131830 ve bu boşanmaların yüzde 39’u evliliğin birinci 5 yılında gerçekleşiyor. Muhitimizden mütemadi boşanma haberleri alıp, yürümeyen evlilik hikayeleri duyarken evlilikten korkmamak da pek mümkün değil. Birçok hayalle başlayan evliliklerin bu kadar çabuk yıkıldığını görmek, birçok insanın evliliğe olan bakışını olumsuz etkiliyor. “Bizim de sonumuz bu türlü olursa” fikri evlilik korkusuna yol açabiliyor. Sonuçta hiç kimse boşanma üzere sancılı bir süreci yaşamayı istemiyor. Lakin sevdiğiniz bireyle bir ömür geçirmek istiyor ve alakanıza güveniyorsanız bu tahminen de almanız gereken bir risk.


Aşkın bitmesinden korkmak

“Evlilik aşkı öldürür” lafına o kadar aşinayız ki, aşk dolu bir evlilik fikri mucize üzere geliyor. Çoklukla evliliğin aşk mahalline sevgi, hürmet, mantık üzerine kurulması gerektiği düşünülüyor. Elbette bunlar da çok sahih lakin sizin aradığınız şey aşk ve tutkuysa, bu niyet sizi evlilikten korkutabilir. Evlenince her şeyin rutinleşeceğine, aşkın ve tutkunun tükeneceğine ya da sıkıcı bir münasebetiniz olacağına dair kaygılarınız bir araya gelip evliliği sizin için endişeli bir duşa çeviriyor.


Kendine güvenmemek

Önünüzde sevdiğiniz, güvendiğiniz, birlikte vakit geçirmekten keyif aldığınız biri olmasına karşın evlilikten korkuyorsanız sebebi kendinize güvenmemeniz olabilir. Daha evvelki deneyimlerden yola çıkarak bağlantıyı mahvedeceğini, aldatabileceğini ya da alakadan bıkabileceğini düşünmek evlilik endişesinin en önemli sebeplerinden biri. Umumiyetle evlenmek istememek yanlışsız kimseyi bulamamakla ilişkilendirilse de, birçok hengam asıl sebep evlilikten korkan tarafın hakikat kişi olmaması oluyor. Bu durumun sebebi de geçmişte yaşanmış berbat deneyimler ya da bağlanma korkusu üzere aşılması hengam alacak sıkıntılar olabilir. 


Ailenin mutsuz bir evlilik yaşaması

Sevgisiz bir ailede büyümüş olan evlatların ilerleyen yaşlarında evlilikten korkma ihtimalleri nispeten yüksek. Aile içinde mütemadi tartışmalar, hengameler, anlaşmazlıklar görmek evliliğin bu türlü sürdüğünü düşünmenize sebep olabilir. Âlâ giden bir bağlantınız olsa bile, içten içe evlendiğiniz hengam bunun bozulacağını, birebir anne-babanız üzere mütemadi hengame eden bir ikili dönüşeceğinizi düşünebilirsiniz. Birçok hengam anne-babanın yaşadığı meselelerden evlilik kurumu sorumlu tutuluyor ve kendi ailenizden yola çıkarak evliliği mutsuzlukla özdeşleştiriyorsunuz.

 
Bilinmezlik

Herkes bilinmeye, yabancı olana dair kaygı duyar. Etrafınızdan ne duyarsanız duyun, ne kadar örnek görürseniz görün evlilik de sizin için bir bilinmeyen. Tüm hayat stilinizi değiştireceğiniz, yesyeni bir yerküreye gireceğiniz büyük bir adım. Evlilik neye benziyor? Her şey değişecek mi? Keyifli olabilecek miyim? Benim için münasip mu? Soruları evliliği düşünen herkesin aklına geliyor elbette. Lakin birtakım kişiler için daha büyük mana taşıyor. Tüm bu bilinmezleri ziyadesiyle düşünmek de evlilikten kaçmanıza sebep oluyor.

Konu etiketleri: , , , ,