Göz kuruluğu körlüğe neden olabilir

2 ay önce SAĞLIK
Bu yazıyı 4 dakikada okuyabilirsiniz
16 views

Gözlerde batma hissiyle kendini gösteren bu sorun, kornea yüzeyinin düzgün olmaması ve gözkapağı fonksiyonlarının âlâ çalışmaması sonucu gelişiyor. Bu sorun, günlük hayat kalitesini de olumsuz cephede etkiliyor. Göz Marazları ve Vitreo Retinal Cerrahi Eksperi Opr. Dr. Hüseyin Sanisoğlu, kuru göz sendromu hakkında ihtarlarda bulunuyor.

Toplulukta göz kuruluğu olarak isimlendirilen, tıptaki ismiyle “kuru göz hastalığı”, gözyaşının kırpma ile dağılma gerçekleştirememesi ve gözyaşı kalitesinin zayıf kalması sonucu gelişiyor. Gözyaşının gözü muhafaza fonksiyonunun da ortadan kalkmasıyla gözler enfeksiyona daha yatkın hale geliyor. Bu nedenle gözyaşını korumak ve gözü ıslak tutmak gözler için büyük ehemmiyet taşıyor.

Kuru gözü fark etmek zordur

40 yaş üzeri hatunlarda ve hava kirliliğine sahip kentlerde daha sık görülme orantılarına sahip olan kuru göz marazı herkeste birebir halde belirti vermediği için fark edilmesi devir alıyor. Sabahları gözlerde oluşan akıntı, yanma, göze bir şey batıyormuş hissi ve acıma en sık karşılaşılan semptomlar arasında mekan alıyor. Tedavi edilmediğinde ise göz sıhhatini tehlikeye atabiliyor.

Birçok faktör kuru göz marazını tetikleyebiliyor

Göz kuruluğu sebepleri arasında anti-depresan ilaçların tasarrufu, kimyasal yanıklar, uyku ilaçları yahut alkol tüketimi üzere çeşitli hususlar sayılabiliyor. Şeker illeti, guatr ya da hipertansiyon üzere sistemik illetler da bu sorunun belirteni olabiliyor. Klimalara, sert esen rüzgara ve sigara dumanına maruz kalmak da göz kuruluğuna yol açabiliyor. Bunların dışında göz kırpma refleksinin azalmasına neden olabilecek haddinden fazla bilgisayar tasarrufu gerektiren işler de gözlerin kurumasına sebep olarak gözlere zarar verebiliyor. Başkaca göz kapaklarında ve kirpiklerde gerçekleşen marazlar ve gözyaşının azalması kuru göz illetini tetikleyebiliyor.

Evvel gözyaşı üretimini arttırmak hedefleniyor

Kuru göz marazı tedavisinde öncelikle illete sebep olan faktörlerin belirlenmesi gerekiyor. Göz kapaklarında oluşabilecek iltihaplar yahut bağışıklık sistemiyle alakalı dertler için gözyaşı ölçüsü ölçülüyor. Kuru göz oluşumunun gözyaşı buharlaşmasıyla mı yoksa gözyaşı üretimindeki eksiklikten mi kaynaklandığı yapılan testlerle inceleniyor. Gözyaşı ölçüsü ölçülerek göz kırpma nispeti hesaplanıyor ve yapılan osmolarite testi ile kornea topografisi sonrasında sorunun menşesi bulunarak tedaviye başlanıyor.

Marazın sebebi belirlendikten sonra da tedavi için kullanılacak ilaçlarla gözyaşı üretimini arttırmak hedefleniyor. Hastada B12 yahut A vitamini eksikliği bulunuyorsa vitamin desteği yapılıyor. Ayrıyeten jel yahut damla halinde gözyaşının konumuna konması, su içerikli lensler yahut gözlük tatbikleri ile gözyaşının buharlaşmasının engellenmesi üzere öbür tedavi metotlarla de hasta eski sıhhatine tekrar kavuşturulabiliyor.

Göz kuruluğunda deva kendi kanınız

Bu tedavi usullerinin yanı sıra göz kuruluğundan şikayeti olan hastaların kendi kanıyla üretilen otolog serumla da gözlerde gelişen kuruluğa da deva bulunabiliyor. Bu prosedür, kişinin vücuduna elverişli olduğu ve rastgele bir alerjen barındırmadığı, başkaca gözü yenileyen plazma ve trombositlere sahip olduğu için kıymetli bir tedavi usulü olarak sayılıyor.

Bilgisayar başındakiler dikkat

İş hayatında, oyun oynarken yahut günlük hayatta sıkça kullanılan bilgisayar, göz kırpma refleksini azalttığı için göz kuruluğuna neden olabiliyor. Odaklanma sonucunda azalan göz refleksi, gözyaşının eşit noktada dağılmasını engelleyerek gözlerin kurumasına neden oluyor. Oksijenle beslenen ve damarsız yapıya sahip olan göz oksijen zayıflığı sonrasında göz yapısında çatlaklar oluşturuyor. Kalıcı görme kaybına kadar gidebilen bu hastalık için bol su içmek, sistemli uyumak ve kaliteli güneş gözlüğü kullanmak büyük ehemmiyet taşıyor. Bulunulan ortamın nemli olması, havalandırma ya da klimaların direkt göze gelmemesi, yaz yahut kış aylarında gözlük kullanılması ise gözleri korumak için alınabilecek en önemli tedbirler arasında mekan alıyor.

Konu etiketleri: , , ,