Çin'de yapılan ilmî araştırmalara nazaran, gecede yalnızca bir kez alakaya girmek doğal yollardan evlat sahibi olmak konusunda sorun yaşayan çiftler için ehil değil. Ilmî araştırmaların sonucu olarak, gebe kalmak için gecede iki sefer sevişmek öneriliyor. Velev araştırmalar, “üç saat içinde iki sefer sevişirseniz gebe kalırsınız” diyor.

Yeni ilmî bulgulara nazaran, gecede üç saat içinde 2. kere münasebete girmek gebelik talihini artırıyor.

Hatun Illetleri Tevellüt ve Tüp Bebek Eksperi Op. Dr. Betül Görgen, Çin’de yapılan araştırmanın detayları hakkında şu haberleri verdi:

“Çin’de Shengjing Hastanesi’ndeki araştırmacılar, 250 erkekten son boşalmadan birkaç saat sonra ve birkaç gün sonra sperm örnekleri aldılar. Farklı örneklerde spermlerin volüm ve hareketleri karşılaştırılarak farklılıklar kaydedildi.

Araştırma sırasında, sperm hareketini artıran proteinlerin birinci boşalmadan kısa mühlet sonra alınan yeni boşalmada çok daha ziyade olduğu ortaya çıktı. Başkaca spermin yumurta yüzeyine yapışması için gereken proteinlerin de daha yüksek olduğu saptandı.

Tüp bebekte de işe yarıyor!

Çalışmanın 2. etabında tüp bebek için hazırlanan 500 çift değerlendirildi. Sperm örneklerinin son boşalmadan ne kadar sonra verildiği sorgulandı.

Birinci boşalmadan 180 dakikadan daha kısa müddette verilen spermlerle tüp bebek uygulanan çiftlerde gebelik mümkünlüğünün arttığını saptandı. Zira, döllenmeyi sağlayan spermler en süratli yüzen spermlerdir. Birinci boşalmadan sonraki 180 dakika içinde toplanan spermlerin daha süratli yüzdüğü ve gebelik oluşturma kapasitesinin daha çokça olduğu bulundu. Bu özellik hem doğal yolla hem de tüp bebek yoluyla gebelik oluşumu ve canlı veladet bahtını artırıyor. Spermler, boşalmadan evvel testiste ne kadar çok kalırlarsa DNA hasarına o kadar hassas hale gelirler.”

Araştırmanın sonuçları Journal Molecular&Cellular Proteomics mecmuasında yayınlandı.