Evlat sahibi olmak istiyorsunuz ve bugüne kadar vücudunuzu bunun için hazırladınız. Artık iki kişilik bir vücutta yalnızca kendinizi düşünmeniz bencilce olur. Her ana adayı bebeğinin sağlıklı doğmasını velev. Evet bunun için sıhhatinize ne ölçüde dikkat ediyorsunuz?

Büyük balıktan kaçının

Hamilelik periyodunda olabildiğince istikrarlı beslenmenin yollarını arıyoruz. Balık tüketmek omega-3 açısından ise çok kıymetli. Lakin balıkların boyutları büyüdükçe içerisindeki civa orantısı da daha çokça oluyor. Vücutta çokça civa birikimi ise metal zehirlenmesine yol açıyor. Bu da ileride kansere kadar giden sonuçlar doğurabiliyor. İnsan vücudundaki tesiri böyleyken ana karnındaki bir bebeğe vereceği zararlar tabi ki daha ziyade. Çiğ yenen balık eti ise toksoplazma üzere hasatlıklara yer hazırlıyor.

Şeker ve tuz tüketiminizi denetim edin

Hamilelik periyodunda plasentadan salgılanan HPL hormonu, şeker yükselmesini tetikliyor. Bunun sebebi ise bebeğe muhtaçlığı olan besini ve şekeri sağlamak. Bol şekerli bir diyeti takip etmek ananın diyabetik komaya girme riskini artıyor. Bol tuzlu beslenmek de hipertansiyonu artırıcı bir rol oynuyor. Hipertansiyon preeklempsi tablosunu oluşturarak ana ve bebeğin hayati tehlike altına girmesine neden oluyor.

Kalori alımına dikkat edin

Aylık kilo alımınız ne çok ne de az olmalı. Gaye kilonuzu hekiminizle konuşun ve haftalık–aylık olarak kilonuzu kendiniz de takip edin. İstenenden ziyade kilo almanız diyabet ve preeklempsi üzere hamilelik komplikasyonlarını artırabiliyor. Binaenaleyh günlük kalori alımınız 2900 kaloriyi geçmesin. İstenenden çok az kilo almanız da bebeğin gelişimini olumsuz etkileyebiliyor.

Kahve tüketimini azaltın

Kahve ana adayında kan basıncını ve nabız atış sayısını artırıyor. Hamilelikte esasen artan bu bedeller kahve ile daha da abartılı hale gelerek sorun oluşturabiliyor. Tıpkı uyarıcı tesir bebekte de oluşuyor ve bebeğin uyku sistemi daha ana karnında iken bozuluyor. Başkaca bebeğin idrar ölçüsü artıyor ve likit kaybı gelişebiliyor. Bu üzere dertlerin önüne geçmek için kahve tüketimini kısıtlayın, içecekseniz kafeinsiz olanları tercih edin.

Sigara ve alkol düşüğe neden olabiliyor

Hamilelikte sigara tüketimiyle nikotin ve kanserojen hususlar bebeğe geçiyor; bunun sonucunda da bebekte gelişme geriliği, düşük, erken veladet ve meyyit tevellüt meydana gelebiliyor. Her gün alkol almak ya da kısa bir müddet içinde çok çokça alkol tüketmek de bebek için tehlike oluşturuyor

Dozunda spor değerli

Kusurlu spor her şeyden evvel iskelet sistemine zarar verebiliyor. Kas spazmları, velev kas kopmaları ve kemik kırıkları bile gelişebiliyor. Bu nedenle uygun bir antrenör ile çalışmak, daha sonra tek başına spor yapmaya başlamak gerekiyor. Spor ne gereğinden az ne de gereğinden çokça olmalı. Zira gereğinden ziyade spor erken doğuma sebep olabiliyor.

Sıcak banyodan kaçının

Çok sıcak banyo yapmak, buhar odaları ve saunalar gebeler için tehlikeli olabiliyor. Örneğin; tansiyonunuz düşebiliyor ve bayılma riskiniz oluyor. Bebekte de bu tansiyon düşmeleri sırasında kan akımı azalıyor. Bu mühlet uzarsa spastik bebek riski artıyor. Bu nedenle banyo suyu sıcaklığının 37 aşamayı geçmemesi gerekiyor.

Günahlı hijyen enfeksiyon getiriyor

Hijyenik hatun pedi doğal materyalden üretilmiş, kokusuz ve renksiz olmalı. Zira perine yeri için yapılmış spreyler ve temzlik bezleri irritasyon yaratabiliyor. Yanlış perine hijyeni de vajinal enfeksiyon ve idrar yolları enfeksiyon riskini artırıyor. Bunun sonucunda da erken tevellüt olabiliyor. Başkaca vajina içi yıkanmamalı, zira bu alışkanlık vajinanın asiditesini bozarak enfeksiyon ve erken veladet riskini artırabiliyor.

Yatak odanızdan çiçeği kaldırın

Yatak odanızda çiçek olmamalı. Geceleri bitkiler de oksijen soludukları için çiçekleri başka odalara almayı ihmal etmeyin. Aksi halde hipoksi, hipertansiyon ile baş ağrıları üzere dertler gelişebiliyor. Kurdele çiçeği ise formaldehiti yok ediyor ve bu sayede de zehirlenmelerden koruyor. Münasebetiyle meskende bulunması önerilen bir çiçek.

Uyurken cep telefonunuzu başucunuza koymayın

Gebeyken bilgisayar tasarrufunu kısıtlayın. Hamilelikte elektromanyetik radyasyon bebekte şimdi çok bilinmeyen kimi değişimlere sebep olabiliyor. Gebeyken de uzun saatler bilgisayara bakma durumu iskeletiniz için de zararlı olabilirken kas spazmları, lumbago üzere ani bel ağrılarına yol açabiliyor. Cep telefonu ile konuşma müddetini günde 2 kere 5’er dakika ile sonlandırın. Cep telefonlarını yakınınızda tutmayın, başucunuza koyarak uyumayın, şarja takmayın. Aksi halde batarya patlaması ve elektromanyetik radyasyon üzere hamilelikte de fizikî risklere maruz kalabilirsiniz. Hem yaydığı dalgalardan korunmak hem de deliksiz güzel bir uyku için cep telefonunuzu kapatın.

Gizem Bozdağ