Hemanjiom öteki ismiyle damar yumağı yahut damar beni olarak bilinen hemanjiom belirtileri ve tanısı çocuklarda sıklıkla rastlanılmaktadır. Umumiyetle doğumdan itibaren vücutta oluşan hemanjiom yeterli huylu bir tümördür ve vücuttaki hemanjiom damarlarının çoğalması sonucu oluşur.

Yazı İçeriği

  • Hemanjiom Nedir?
  • Hemanjiom Belirtileri ve Tanısı
  • Karaciğerde Hemanjiom Nedir?
  • Omurga Hemanjiom Nedir?

Hemanjiom Nedir?

Cilt yüzeyinde olabildiği üzere vücudun içinde yahut organlarda ortaya çıkabilir. Her ne kadar düzgün huylu bir tümör olarak da görülse süratli ve çokça büyümesi yahut bulunduğu ortamın riskli olması makûs sonuçlar oluşturabilir.

Şu ana kadar meydana gelen vakaların %50’sinden fazlasında baş ve boyun kesiminde ortaya çıkmıştır. Yapılan çalışmalarda şimdi nedeni tespit edilemeyen hemanjiom belirtileri ve tanısı, karaciğerde hemanjiom hakkında detaylı bilgiyi metnimizde bulabilirsiniz.

Hemanjiom Belirtileri ve Tanısı

Hemanjiom bilhassa ciltte görüldüğünde görsel olarak rahatsızlık yaratmaktadır. Al yahut mor, ciltten daha kabarık olarak gözüken hemanjiomlar görsel ve estetik açıdan kişinin cildini olumsuz etkilerken geçirilen travmalar sonucu yahut resen kanayabilirler.

Ciltte karşılaşılanların en büyük belirtileri görsel olmakla birlikte her türlü hemanjiomun en büyük belirtisi kanamalarıdır. Yeterli huylu bir tümör olarak görülse de kanamalar bulunduğu yerin riskine nazaran hastanın hayatını olumsuz tarafta etkileyebilir. Başkaca vakitle büyümü eğilimi de gösterebilirler.

Hemanjiom Belirtileri

Görsel yahut kanama şikayeti ile gelen hastaya doppler ultrasonografi yapılır. Yapılan süreç sonucu hangi damarda sorun olduğu, vücuttaki yayılımı ve iç organlarda olup olmadığına bakılır.

Karaciğerde Hemanjiom Nedir?

Karaciğer hemanjiomları doğuştan gelmektedir. Neyden kaynaklandığı bilinmese de 4 santimetre çapından daha büyük bir damar yumağı olarak karşılaşılmaktadır. Karaciğerde hemanjiom nedir sorusunun karşılığı aslında kan damarlarının meydana gelmesi sonucu oluşan kansersiz bir kitledir.

hemanjiom karaciğer

Birçok karaciğer hemanjiomu diğer bir rahatsızlık nedeniyle yapılan görüntülenme sonucu ortaya çıkar. Hastaların hayatını bed etkilemediğinden ekseriyetle tedaviye muhtaçlık duyulmaz. En büyük merak edilen ise tedavi edilmeyen karaciğerde hemanjiom kansere dönüşür mü konusunda ise kansere dönüşebileceğine dair rastgele, bir kanıt bulunmamaktadır.

Omurga Hemanjiom Nedir?

Omurga yahut vertebrada hemanjiom nedir için karaciğer yahut cilt hemanjiomlarından farklı bir durum laf konusu değildir. Yani kan damarlarının omurgada toplanması ile meydana gelir ve çoğunlukla rastgele bir belirti bile göstermez.

omurga hemanjiom tedavisi

Sıklıkla L1, L2, L3, L4 ortamlarında ortaya çıkan omurga hemanjiomu nadir olsa da hastalarda el ve ayaklarda uyuşma, omurga da acı üzere belirtiler gösterebilir. Bu üzere durumlarda marazın tedavisi için radyasyon uygulanmaktadır.

Kavernöz hemanjiomlar Bazen hemenjiomlar aniden büyüyebilir ve küçülebilir ve üzerlerinde yara ve ülserler açılabilir. Bu yaralar ağrılıdır ve enfeksiyon gelişebilir. Bu durumda muhakkak bir Dermatoloji Eksperine görünmek gerekir. Yara saf tutulmalı ve antibiyotikli kremler kullanılmalıdır. Aileler hemanjiomların kanayabilecekleri konusunda uyarılmalıdır. Bununla bir arada bu lekeler umumiyetle sorun oluşturmazlar. Kanama umumiyetle travmadan sonra gelişir. Şayet hemanjiom kanarsa bu kesim su ve sabunla yahut hidrojen peroksitle yıkanır ve gazlı bezle bandaj yapılır. Bu nahiyeye beş dakika basınç uygulanır. Şayet kanama durmazsa muhakkak doktora başvurulmalıdır. Hemanjiom nadiren bir iki gün içerisinde büyür. Bu durum oluşursa muhakkak Dermatoloji Eksperi ile görüşünüz. Şayet morarma gelişirse de, bu durum Dermatoloji mütehassısına gösterilmelidir.

https://www.kadinlarkulubu.com/forum/threads/dogumsal-lekeler.372659/