HPV için etkili silah: Rahim ağzı kanseri aşısı

2 ay önce SAĞLIK
Bu yazıyı 3 dakikada okuyabilirsiniz
12 views

Hatunlar arasında en sık görülen 2. kanser tipi ola rahim ağzı kanserine her 100 hatundan en az 2’si hayatının bir devrinde yakalanabiliyor. Yüksek nispette HPV virusü (Human papilloma virus) asıllı olan rahim ağzı kanserine karşı en tesirli kollayıcı sistem olarak ise aşı gösteriliyor. Hatun Marazları ve Tevellüt Eksperi Op. Dr. Cem Kınık, rahim ağzı kanserinin belirtileri, risk faktörleri, kansere karşı esirgeyici formülleri, HPV aşısı, aşının yapılabileceği yaş aralığı ve tedavi sonrası süreç hakkında malumatlar verdi…

Bayanlarda sık görülen kanser tiplerinden biri olan rahim ağzı (serviks) kanserinin en kıymetli belirtileri; umumiyetle ilgi sonrası vajinal kanama, kanlı yahut istenilmeyen kokulu akıntı olarak önümüze çıkıyor. Bu belirtilere sahip bireylerin geç kalmadan eksper bir tabibe başvurarak ilgili denetimleri yaptırması gerekiyor. Bu belirtilere karşın denetimlerin yaptırılmaması sonucunda tedavi süreci daha da zorlaşıyor.

Rahim ağzı kanseri risk faktörleri

  • HPV (Human papilloma virüs) enfeksiyonu
  • Erken yaşta başlayan cinsî bağ
  • A ve C vitamin eksikliği
  • Birden ziyade cinsî partnerin olması
  • Sigara tasarrufu
  • Ailede bulunan rahim ağzı kanseri hikayesi (genetik faktörler)

En tesirli esirgeyici sistem: Aşı

Hatun Illetleri ve Tevellüt Eksperi Op. Dr. Cem Kınık, en büyük risk faktörü olan HPV için aşılama yolunun çok kıymetli olduğunu belirtiyor. Op. Dr. Kınık aşılama hakkında şu malumatları veriyor: “9-26 yaşlar arasında 3 doz olarak uygulanan aşıların rahim ağzı kanserine karşı en tesirli kollayıcı prosedür olduğu bilinmektedir. Bu nedenle mahsusen ebeveynlerin evlatlarına bu aşıyı yaptırması, onların gelecekleri için en değerli sıhhat yatırımı olacaktır”

Erken teşhis için nizamlı olarak smear testi yaptırın
 

Rahim ağzı kanseri aşısının koruyuculuğu kanıtlansa da, aşı olan insanların yeniden de rutin denetimlerini yaptırması gerekiyor. Smear testi ile rahim ağzında oluşan ve yıllar içerisinde kansere dönüşme riski olan lezyonları, erken devirde tespit edilebiliyor ve gerekli tedaviyle kansere dönüşmesi  engellenebiliyor.

Tedavisi tamamlanan insanlar evlat sahibi olabilir
 

Rahim ağzı kanseri teşhisi konulmuş ve tedavisini tamamlayan bireylerin evlat sahibi olabileceğini de belirten Bayan Marazları ve Veladet Mütehassısı Op. Dr. Cem Kınık, ‘Bu bireyler tabiplerinin denetiminde evlat sahibi olabilir lakin doğumdan sonra tekrar tabiplerinin kararı ile rahimi alınabilir. Rahim ağzı kanseri, önlenebilir kanser çeşitlerinden biridir. Öncelikle aşı ve sonrasında da rutin aralıklarla yapılan muayeneler ile sağlıklı bir hayat sürmek mümkündür” dedi ve hatunları denetimlerini ihmal etmemeleri konusunda bilhassa uyardı.

Konu etiketleri: , , , ,