İdrar Yolları Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir? Hangi Doktora Gidilir?

5 gün önce SAĞLIK
Bu yazıyı 2 dakikada okuyabilirsiniz
3 views

İdrar yolları enfeksiyonu olduğunun anlaşılması için kimi belirtilerin olup olmadığına bakılması gereklidir. İdrar yolları enfeksiyonu farklı belirtiler ile kendisini gösterir. Kimi belirtiler için ise acilen doktora gidilmesi gereklidir. İdrar yolları enfeksiyonu belirtilerinden kimileri şu haldedir:

  • İdrara çıkarken yanmanın olması,
  • İdrarın tam yapılamadığı hissi,
  • Sık idrara çıkma,
  • İdrarın ağır kokması,
  • İdrar renginin koyu olması.

Hangi Belirtiler İçin Doktora Başvurulmalıdır?

İdrar yolları enfeksiyonu meskende tedavisi için önerilen teknikler uygulanarak bu rahatsızlıktan kurtulabilmek mümkündür. Gelgelelim kimi belirtiler ortaya çıkmışsa acil olarak doktora gidilmesi kaidedir. Bu belirtiler ise şunlardır:

  • Mide bulantısıyla birlikte kusma,
  • Ateşin çıkması,
  • Sırtta ağrı olması.

Bunların dışında 65 yaşından büyük olan ve gebe olan şahısların de rastgele bir belirti ile müsabakaları halinde doktora başvurması gereklidir.

İdrar Yolları Enfeksiyonunun Nedenleri

Erkeklerde idrar yolu enfeksiyonunun görülmesinin en değerli sebebi prostatittir. Bayanlarda ise ekseriyetle sistit idrar yolu enfeksiyonuna yol açar. Hatunlarda idrar yolu enfeksiyonun görülmesi daha sık yaşanabilir. Bunun da nedeni bayanların dışarından mikrop kapma ihtimalinin daha yüksek olmasıdır. Hatunlarda bakteriler idrar kanalına ve idrar torbasına gerçek kolay bir biçimde yayılabilir.

İdrar Yolları Enfeksiyonda Su İçmenin Değeri

İdrar yolu enfeksiyonu tedavisi için başvurulabilecek farklı formüller vardır. Bunlardan bir tanesi kompetan tabibin yazdığı ilaçlardır. Bunun yanı sıra ağır bir enfeksiyon geçirilmiyorsa konutta de tedavi formülleri denenebilir. İdrar yolu enfeksiyonu tedavisi için hangi formül kullanılacaksa kullanılsın suyun da çokça tüketilmesi gereklidir. Su idrar yollarındaki enfeksiyonun vücuttan atılabilmesini sağlayan en kıymetli şeylerden bir adedidir. Konutta tedavi sistemleri denenmesine karşın idrar yolları enfeksiyonu geçmiyorsa katiyen doktora gidilmelidir. Bu usul bir enfeksiyonun tedavisi için antibiyotik kullanılması gerekecektir.

Konu etiketleri: , ,