Makyaj yanlışlarına kalıcı tahlil: Kontür makyaj

1 ay önce KADIN
Bu yazıyı 5 dakikada okuyabilirsiniz
12 views

Makyaj, birçok vakit kişinin olduğundan daha düzgün görünmesini sağlayacakken makyaj günahları, kişinin daha berbat görünmesine sebep olur. Bu noktada kontür makyaj pratiğinin sık yapılan makyaj kusurlarına tesirli tahliller getirdiğini söyleyen Ergül Keskin Conture Make up Studio Kurucusu Kontür Makyaj Eğitmeni Ergül Keskin, mevzuyla ilgili değerli ipuçları veriyor.

Bu kusurları yapıyor musunuz

Makyaj yapmak sıklık rutininin en kıymetli kesimi. Üstelik yeni nesil muhabere kanalları sayesinde birçok makyaj trendinden haberdar oluyor ve hakikat makyaj tekniklerini öğrenebiliyoruz. Lakin ne var ki, kimi makyaj yanlışlarını sık sık yapıyor ve istenmeyen görünümlerin ortaya çıkmasına sebep olabiliyoruz. Bu noktada devreye uzun periyodik kalıcılık sağlayan ve profesyonel kimselerce yapılan kontür makyaj tatbikleri giriyor. Eksper makyaj artistleri tarafından uygulanan ve doğal boya yahut yardımcı materyallerle yapılan kontür makyaj hem her devir bakımlı olmayı sağlıyor hem de makyaj kusurlarının önüne geçiyor.

Topaklanan kirpik manzarası hayatınızdan çıkıyor

Yanlış rimel tasarrufu ile ortaya çıkan sonuçlar birden fazla hengam hüsranla sonuçlanıyor. Mahsusen de rimelin kirpiklerde yarattığı topaklanma manzarası, çok çokça sürüldüğünde yahut bozulmuş rimel tasarrufu sebebiyle ortaya çıkabilir. Dolgun ve canlı kirpikler elde etmek isterken topaklanmış ve ağırlaşmış bir sonuca ulaşmak hoşluğa yaklaştırmak noktasına sıklıktan uzaklaştırıyor. Rimelin kirpiklerde bıraktığı pürüzlü ve istenilmeyen kalıntıları ortadan kaldırma hizmeti ise ipek kirpik tatbikine düşüyor. Gerçek kirpiklerin üzerine uygulanan ipek kirpik, gürleştirme ve güçlendirme olarak tanımlanabilir. Saf ipekten elde edilen kirpikler, gözlerin yapısına münasip olarak tek tek yapıştırılıyor. Kişinin gereksinim ve beklentilerine nazaran hazırlanan kirpikler, kısa yahut seyrek görünümü engelliyor. Tıpkı devranda rimele gerek kalmaksızın dolgunluk sağlıyor.

Tuval boyar üzere boyanan kaşlar

Makyaj yaparken en sık yapılan kusurlardan biri de kaşların yanlış doldurularak adeta birer fotoğraf çerçevesine dönüşmesidir. Birçok kişi seyrek olan kaşlarını ağır bir görünüme kavuşturmak ve kaşlarına bir form kazandırmak hedefiyle kozmetik eserlerle kaşlarını doldurmayı tercih ediyor. Bu noktada renk pigmentlerinin, kaş yerindeki derinin alt tabakasına işlenmesi ile yapılan kaş kontürü, daha çok kaşı seyrek olan ve form bozukluğu olan kimseler tarafından kullanılıyor. Profesyonel kimselerce yapılan kaş kontürü, kişinin yüzüne en makul formun belirlenmesiyle başlıyor. Ön çizim sonrasında kıl tekniği, pudralama tekniği ve 3D üzere tekniklerle ile tatbik yapılıyor. Süreç mühleti uygulanacak kaş yoğunluğuna nazaran 1,5 ila 2 saat arasında değişiyor. Süreç gerçekleştirildikten 20 gün sonra son dokunuşlar yapılarak kaşa son hali veriliyor. Yaklaşık 1-2 yıl arasında kalıcılık sağlayan kaş kontürü, hem yanlış kaş doldurmanın önüne geçiyor hem de kozmetik eserlerin kullanılmasına gerek duyulmamasını sağlıyor.

Yanlış eyeliner çizgisi, yanlış imaj

Kusursuz çekilmiş eyeliner makyajın hem en güçlükle aşaması hem de en şık mükafatıdır. Lakin her devir gözlere ve yüze makul eyeliner hattı çizmek mümkün değildir. Birçok hatun için bu birden fazla vakit kuvvetli bir uğraşa dönüşür ve çekilen eyelinerı düzeltmek için dakikalar birbirini kovalar. Bilhassa kişinin göz yapısına makul olmayan eyeliner çizgisi, hem kişinin olduğundan daha yaşlı görünmesine yol açabilir hem de gözleri olduğundan daha küçük ve düşük gösterebilir. En sık yapılan eyeliner günahlarından biri olan küçük gözlerin çok kalın eyeliner çekmesi yahut alt ve üst kirpiklere çekilen eyeliner hattının birleştirilmesi külliyen uzak durulması gereken bir manzaradır. Hem her hengam kusursuz eyeliner hattına sahip olmak hem de yüze en münâsib eyeliner çizgisine kavuşmak içinse bilirkişi şahıslarca yapılan eyeliner kontür pratik bir seçenektir.

İki farklı formülü vardır. Birinci yol olan diplenir ile kirpik alt-üst diplerine uygulanarak doğal bir hat oluşturulur. Çizilen bu hat, gözlerin hem rengini hem de formunu daha güçlü bir halde ortaya çıkarır. Üstelik küçük gözler için optik bir illüzyon yaratarak gözün daha büyük görünmesini sağlar. Eyeliner kontür pratiği ise, yapılan uygulamayı bir adım daha ileriye taşır. Göz kapağındaki kirpiklerin kök hattına yerleştirilen çizgi belirginleştirilerek karakterli bitiş sağlanır. Tatbik kişinin; yüz hatları, göz yapısı, keskin yahut yumuşak manzara seçimine nazaran gerçekleştirilir.

Konu etiketleri: , , , ,