Zahir bir yaşın üstündeki tüm hatunlar menopoz yaşarlar. Menopoz, bir yıl boyunca adet periyodunun olmadığı periyot olarak tanımlanır. Menopozla karşılaştığınız yaş değişebilir, fakat umumiyetle 40’lı yaşlarınızın sonlarında yahut 50’li yaşların başında görülür.

Menopoz vücudunuzda birçok değişikliğe neden olabilir. Yumurtalıklarınızda östrojen ve progesteron üretiminin azalmasının sonucunda sıcak basmalar, kilo alımı yahut vajinal kuruluk üzere belirtiler ortaya çıkabilir. Menopoz, osteoporoz üzere belli başlı durumlar için riski de arttırabilir.

İşte her hatunun menopoz hakkında bilmesi gereken 11 şey.

1. Menopoza girdiğimde hangi yaşta olacağım

Menopoz yaşının genetik olarak belirlendiği düşünülmektedir, gelgelelim sigara yahut kemoterapi üzere şeyler yumurtalık düşüşünü hızlandırabilir ve erken menopoza neden olabilir. Veladet yapmış olan hatunlarda yapmamış olanlara ve tevellüt denetim hapı kullanmış hatunlarda kullanmamış olanlara orantıyla menopoz daha geç olur. Bayanlar ortalama 45-55 yaş arasında menopoza girer.

2. Perimenopoz ve menopoz arasındaki fark nedir

Perimenopoz, menopoz başlamadan derhal evvelki devir dilimini söz eder. Perimenopoz sırasında vücudunuz menopoza girmeye başlar. Bu, yumurtalıklarınızdaki hormon üretiminin düşmeye başladığı mealine gelir. Sıcak basmalar üzere çoklukla menopoz ile alakalı birtakım semptomlar yaşamaya başlayabilirsiniz. Adet döngüsü sistemsiz olabilir, ama perimenopoz evresi sırasında bitmez. Birbirini takip eden 12 ay boyunca adet döngüsü külliyen bittiğinde, menopoz başlar.

3. Östrojen seviyeleri azaldığında hangi belirtiler ortaya çıkıyor

Hatunların yaklaşık yüzde 75’i menopoz devrinde en sık rastlanan belirti olarak sıcak basmaları yaşadığını belirtiyor. Sıcak basmaları gündüz yahut gece gerçekleşebilir. Kimi bayanlar artralji yahut ruh hali değişikliği olarak bilinen kas ve eklem ağrıları da yaşayabilir. Bu belirtilerin hormonlarınızdaki, hayat koşullarınızdaki yahut yaşlanma sürecinizdeki değişimlerden kaynaklanıp kaynaklanmadığını belirlemek güç olabilir.

4. Sıcak basmalarını nasıl anlarım

Sıcak basmaları sırasında, vücut sıcaklığınızın yükseldiğini hissedeceksiniz. Sıcak basmalar vücudunuzun üst yarısını tesirler ve cildiniz al renge dönüşebilir yahut lekelenebilir. Bu sıcak, terlemeye, kalp çarpıntısına ve baş dönmesine neden olabilir. Sıcak basmaları günlük olarak velev günde birçok sefer gerçekleşebilir. Bir yıl boyunca yahut birkaç yıl boyunca yaşayabilirsiniz.

Sıcak basmalarını tetikleyici etkenler:

– Alkol yahut kafein tüketmek
– Baharatlı yemek yeme
– Gerilimli hissetmek
– Sıcak bir bölgede olmak

Çokça kilolu olmak ve sigara içmek sıcak basmalarını daha da kötüleştirir. Birkaç teknik, sıcak basmalarını hafifletmeye yardımcı olabilir:

– Meskeninizde yahut ofisinizde bir fan kullanın.
– Sıcak basmaları sırasında nefes egzersizlerini yapın.

Tevellüt denetim hapları, hormon tedavisi yahut ilaçlar sıcak basmalarını azaltmanıza yardımcı olabilir. Sıcak basmaları kendi başınıza yönetmekte zorluk çekiyorsanız hekiminize başvurabilirsiniz.

5. Menopoz kemik sıhhatimi nasıl tesirler

Östrojen üretimindeki düşüş, kemiklerinizdeki kalsiyum ölçüsünü etkileyebilir. Bu kemik yoğunluğunda kıymetli düşüşlere neden olabilir ve bu da osteoporoza yol açabilir. Tıpkı devranda kalça, omurga ve gayri kemik kırıklarına karşı daha hassas olmanızı sağlar. Birçok hatun, son adet devrinden sonraki birinci birkaç yıl içinde hızlanmış kemik kaybı yaşar.

Kemiklerinizi sağlıklı tutmak için:

– Süt eserleri yahut koyu yeşil yapraklı sebzeler üzere bol ölçüde kalsiyum içeren yiyecekleri yiyin.
– D vitamini takviyesi alın.
– Sistemli egzersiz yapın ve egzersiz programınıza yük antrenmanı ekleyin.
– Alkol tüketimini azaltın.
– Sigara içmekten kaçının.

6. Kalp marazı menopoza mı bağlı

Baş dönmesi yahut kalp çarpıntısı üzere kalbinizle ilgili durumlar, menopoz sırasında ortaya çıkabilir. Azalan östrojen seviyeleri vücudunuzun esnek arterleri tutmasını engelleyebilir. Bu kan akışını etkileyebilir. Kilonuzu izlemek, sağlıklı ve istikrarlı beslenmek, egzersiz yapmak ve sigara içmemek kalp rahatsızlıklarını geliştirme riskini azaltabilir.

7. Menopoz kilo aldırır mı

Hormon seviyelerindeki değişiklikler kilo almanıza neden olabilir. Bununla birlikte, yaşlanma da kilo alımına ekte bulunabilir. Kilonuzu denetim etmeye yardımcı olmak için istikrarlı bir diyet sürdürmeye, tertipli olarak egzersiz yapmaya ve öteki sağlıklı alışkanlıkları tatbike odaklanın. Çokça kilolu olmak kalp marazı, diyabet ve gayrı durumlar için riski artırabilir.

Kilo idaresi:

– Kilonuzu yönetmek için sağlıklı bir ömür üslubuna odaklanın.
– Şeker alımını azaltan ve kalsiyum alımını çoğaltan çok taraflı bir diyet uygulayın.
– Haftada 150 dakika orta aşamada egzersiz yapın ya da haftada 75 dakika koşu üzere daha ağır bir egzersiz yapın.
– Egzersiz programınıza kuvvet egzersizleri de dahil etmeyi unutmayın.

8. Sairleriyle tıpkı semptomları yaşayacak mıyım

Menopozun semptomları birebir ailelerde bile bir hatundan başkasına değişir. Over fonksiyonunun yaş ve gerileme orantısı muazzam farklılık gösterir. Bu, menopozunuzu ferdi olarak direktörüz gerektiği mealine gelir. Ananız yahut en âlâ arkadaşınız için işe yarayanlar sizin için işe yaramayabilir. Menopoz hakkında rastgele bir sorunuz varsa hekiminizle konuşun. Belirtilerinizi anlamanıza ve bunları hayat şeklinize münasip biçimde direktörün yollarını bulmanıza yardımcı olabilirler.

9. Histerektomi geçirdiğimde menopoza girip girmediğimi nasıl bileceğim

Rahminiz histerektomi ile cerrahi olarak çıkarıldıysa, sıcak basma yaşamadığınız sürece menopoza girdiğinizi bilemeyebilirsiniz. Bu, endometrial bir ablasyon geçirdiyseniz ve yumurtalıklarınız çıkarılmadıysa da olabilir. Endometrial ablasyon, âdetinizin ağır menstrüasyon tedavisi için astarının çıkarılmasıdır.

Rastgele bir belirti yoksa, bir kan testi yumurtalıklarınızın hala çalışıp çalışmadığını gösterebilir. Bu test hekimlerin östrojen seviyenizi bulmalarına yardımcı olmak için kullanılabilir; osteoporoz riski altındaysanız yararlı olabilir. Zira östrojen durumunuzu bilmek, bir kemik yoğunluğu değerlendirmesine gereksiniminiz olup olmadığını belirlemede kıymetlidir.

10. Hormon replasmanı inançlı bir seçenek midir

Sıcak basmalarını ve kemik kaybını önlemek için çeşitli hormon tedavileri yapılabilir. Yararları ve riskleri, sıcak basmaların ve kemik kaybınızın ciddiyetine ve sıhhatinize bağlı olarak değişir. Bu tedaviler sizin için iyi olmayabilir. Rastgele bir hormon tedavisini denemeden evvel kesinlikle hekiminizle konuşun.

11. Menopoz semptomlarının tedavisi için hormonal olmayan seçenekler var mı

Hormon tedavisi sizin için akıllıca seçim olmayabilir. Birtakım tıbbi durumlar, hormon terapisini itimatla kullanmanıza handikap olabilir yahut bu cins bir tedaviyi kendi ferdî nedenleriniz için kullanmamayı tercih edebilirsiniz. Ömür biçiminizdeki değişiklikler, hormonal müdahaleye gerek kalmadan semptomlarınızın birçoklarını gidermenize yardımcı olabilir.

Ömür şekli değişiklikleri:

– Kilo kaybı
– Egzersiz
– Oda sıcaklığı azalması
– Semptomları kötüleştiren yiyeceklerden kaçınma
– Hafif pamuklu giysiler giyinme

Bitkisel tedaviler, akupunktur, birtakım düşük doz antidepresanlar ve gayrı ilaçlar üzere tedaviler, sıcak basmalarını azaltmada yardımcı olabilir. Kemik kaybının önlenmesi için hekiminiz tarafından önerilen ilaçları kullanabilirsiniz.

Son not

Menopoz, bir bayanın ömür döngüsünün doğal bir modülüdür. Östrojen ve progesteron seviyelerinin düştüğü devrandır. Menopozun akabinde osteoporoz yahut kardiyovasküler hastalık üzere belli başlı durumlar için risk artabilir. Belirtileri yönetmek, gereksiz bir kilo alımını önlemek için sağlıklı bir diyet uygulayın ve bol ölçüde egzersiz yapın.

İşlev yeteneğinizi etkileyen olumsuz belirtiler yaşıyorsanız yahut daha yakından bakmanız gerekebilecek olağandışı bir şey fark ederseniz hekiminize başvurmalısınız. Sıcak basmaları üzere semptomlara yardımcı olacak çok sayıda tedavi seçeneği vardır. Menopoza girerken tertipli olarak yapılan jinekolojik muayeneler için hekiminize danışın.