Menopoz sonrası kanama neden olur

1 ay önce SAĞLIK
Bu yazıyı 2 dakikada okuyabilirsiniz
15 views

Rahim kanserinin 60-61 yaş arasındaki hatunlarda daha sık görüldüğünü söyleyen Bayan Marazları ve Tevellüt Kompetanı Doç. Dr. Mesut Polat, menopozdan sonra meydana gelen kanamaların aksi ispat edilene kadar rahim kanseri olarak değerlendirildiğini söyledi. Menopoz sonrası kanamaların yalnızca yüzde 10’una rahim kanseri teşhisi konulduğunu söyleyen Polat, rahim kanserlerinin yüzde 5’lik bir kısmının 40 yaş altındaki bayanlarda görüldüğü konusunda uyardı.

Anormal ve sistemsiz kanamaları dikkate alın

Rahim kanserinin malûm bir tarama programının olmadığını, menopozda meydana gelen her kanamada hatunların doktora başvurması gerektiğini söyleyen Dr. Mesut Polat, “Menopozda olmayan hatunların yaşadığı anormal, sistemsiz, şiddetli kanamalar da kesinlikle dikkate alınmalıdır. Ailesinde kanser hikayesi olanlar da her kanamayı önemseyerek doktora başvurmalıdır. Tedavi umumide cerrahi metotlarla yapılır. Hastanın umumî sıhhat durumuna nazaran tedavi çeşitlenir. Ameliyatla rahmin, yumurtalıkların ve tüplerin alınması gerekir. Bu ameliyatlar açık, laparoskopik ve robotik olarak gerçekleştirebilir. Ameliyat tipi hastaya ve kanserin evresine nazaran şekillenir.” tabirlerini kullandı.

Kimler risk altında

Jinekolojik kanser cinsleri arasında rahim kanserinin Türkiye’de en sık görülen kanser türlü olduğunu söyleyen Polat, hatunlarda görülen kanserler içerisinde 7’nci sırada nokta aldığı konusunda uyardı. Dr. Mesut Polat: “Obezite, rahim kanserine yakalanmada en kıymetli risk faktörüdür. Ailede, kolon ve rahim kanseri hikayesi varsa, vücut kitle endeksi yüksekse, erken adet görme, geç menapoz, hiç tevellüt yapmamış olmak yumurtalıklarında Polikistik Over Sendromu olanlar risk altındadır.”

Vücut kitle endeksine dikkat

Obezitenin rahim kanseri riskini 2-3 kat artırdığını söyleyen Polat, “Vücut kitle endeksi 35-40’ın üzerinde olan kişilerde rahim kanseri riski artıyor. Obezite rahim kanseri riskini 2-3 kat artırıyor. Erken regl olma, geç menopoza girme, hiç tevellüt yapmamak, göğüs kanseri nedeniyle tamoksifen kümesi ilaç kullanan hatunlarda rahim kanseri riski artmaktadır. Hiç evlat sahibi olmamak rahmin östrojenle olan yükünü artırdığı için risklidir.” diyerek hiç veladet yapmayan bayanların nizamlı hekim denetimlerini ihmal etmemeleri gerektiğini söyledi.

Konu etiketleri: , , , ,