Mide Yanmasına Bitkisel Tahliller

1 ay önce SAĞLIK
Bu yazıyı 5 dakikada okuyabilirsiniz
20 views

Mide yanması yemekten evvel, yemek esnasında yahut yemekten iki üç saat sonra hissedilir. Besinler, sindirim fonksiyonunun bir gereği olarak midede birinci değişikliklere uğrayarak bağırsaklara gönderilmek hedefiyle hazırlanıyor.

Mide bu fonksiyonunu yaparken iç yüzeyini kaplayan zarın alt kısmındaki salgı hücrelerini, besinlerin olması gereken değişimini sağlamak için uyarıyor. Bu esnada meydana gelen bir dengesizlik, çok çokça asit ortamına ve midenin kendini koruyamamasına neden olarak yanma hissine sebep oluyor.

Yazı İçeriği

 • Mide Yanması Olan Şahıslar Ne Kadar Yemek Yemelidir?
 • Mide Yanmasında Uyku Sistemi Nasıl Olmalıdır?
 • Mide Yanmasında Uzak Durulması Gereken Yiyecekler Ve İçecekler
 • Mide Yanmasına Bitkisel Tahliller
  • Karnabahar
  • Patates
  • Elma sirkesi
  • Maden suyu
  • Ispanak
  • Zeytinyağı
  • Baklagil
  • Muz
  • Kızarmış ekmek
  • Meyankökü

Mide Yanması Olan Insanlar Ne Kadar Yemek Yemelidir?

Sofradan tıkabasa doymadan kalkın. Mide boş bir torba olduğu için yemek bölgeyken çiğnediğimiz besinler buraya ulaştıkça mide mütemadi genişler. Şayet kemerinizi çok sıkmışsanız yanma hissi duymanız çok doğal. İçi dolu bir plastik torbayı düşünün.

Tam ortasından bir ipi kemer üzere sıkıca bağlayın. Torba sağa ya da sola çekecek ya da aşağıya akıllıca sarkacaktır. Mide de tıpkı böyle… Bu nedenle ölçülü ölçüde yemek yiyin.

Ayaküstü değil de sofrada oturarak çabuk etmeden yiyin. Ivedi yemek mide çalışmasına zarar veriyor. Kendinize daha çokça vakit ayırıp yemek yemeyi bir mecburilik değil de bir keyif anına dönüştürün.

Ağzınıza küçük lokmalar almak midenin sindirim için gerekli salgıları daha kolay üretmesine yardımcı olur. Lokmaları uzun uzun çiğneyin. Bu, midenizde şişkinlik ve tartı hissetmemenizi sağlar. Hamilelikte Mide Yanması Nasıl Makbul?

mide yanmasına bitkisel tahlil

Mide Yanmasında Uyku Tertibi Nasıl Olmalıdır?

Akşam öğününden derhal sonra damak kaçamakları yapmayın. Aksi takdirde mide gece boyunca çalışıp yorulur. Akşam yemeği ile uyku arası en az üç saat olmalı. Yani yemek yedikten en az 3 saat sonra yatın. Gece yatarken sağ yana dönerek yatmayın.

Besinin mideye girişi sağ taraftan gerçekleştiği için yedikleriniz gereğince hazmedilemeyip mide borusunda yanma hissi oluşabilir. Yemek yedikten sonra tarafa eğilmeniz gerekiyorsa dizlerinizi bükerek eğilin. Aksi takdirde mide işlevini gerektiği üzere yapamaz. Yiyecek ve içeceklerin çok sıcak ya da soğuk olması mide sıvısına zarar verebilir.

Bu nedenle yiyecek ve içeceklerin ılık olmasına itina gösterin. Sigaradan uzak durun. Yemekten sonra uzanmayın. Unutmayın, mide likidi yatay konumu sevmez ve yanma hissi mide borusu yoluyla ağzınıza kadar gelebilir.

Mide Yanmasında Uzak Durulması Gereken Yiyecekler Ve İçecekler

Hazmı kolay olmayan kızartmaları ve yağlı yiyecekleri sofranızdan uzaklaştırın. Ağır yağlı, ziyade kremalı ya da soslu besinleri yemeyin. Çikolata, içerdiği yüksek dozdaki yağ ve kafein nedeniyle hassas mideye zarar vererek yanma hissine yol açıyor.

Sütlü çikolata, daha az yağ içeren bitter çikolataya orantıyla daha tehlikeli olduğundan çikolata sevenler umumide sütsüz olanını tercih etmeli. Kafeinli içecekler mide için çok zararlı. Kahve, çay ve kola üzere içecekler hassas mideyi yorar. Şayet mide yanmasından şikayet ediyorsanız ve kahve içmeden yapamıyorsanız kafeinsiz kahveyi tercih edin.

Gazozlu içecekleri ve asitli meyve sularını az için. Et suyu ile hazırlanmış çorbalardan uzak durun. Başka çorbaları ise çok sıcak içmeyin. Ilınmasını bekleyin. Alkol midedeki yanma hissini artırır, alkolden uzak durun. Çiğ soğan ve çiğ meyve de mide asidini artıran etkenlerdendir.

Mide Yanmasına Bitkisel Tahliller

mide yanmasına ne yeterli gelir

Karnabahar

Haşlanmış karnabahar, mideyi asit taarruzlarından koruyarak tüm problemleri giderebilir. İçeriğinde bulunan gefarnato hususu ülser ilacının hammadesi olarak kullanılıyor.

Patates

Çiğ patates suyu mide yanmasının doğal ilacıdır. Patatesi soyup katı meyve presinde suyunu sıkın. Su, havuç suyu yahut kereviz suyuyla karıştırarak için.

Elma sirkesi

Salatalarda elma sirkesi kullanabilirsiniz.

Maden suyu

Mide asidinin büyük bir kısmını etkisiz hale getiriyor. Yemeklerden sonra içilebilir.

Ispanak

Ispanağı buharda pişirin yahut haşlayarak tüketin. Taze yapraklarını salata olarak yiyin.

Zeytinyağı

Çiğ olarak kullanıldığında besinlerin midede kalma vadesini azaltıyor ve yağların sindirimi için safra salgısını artırıyor.

Baklagil

Fasulye, bezelye ve mercimekte var olan bioflavionid hususu, midenin himaye vazifesini artırıyor.

Muz

Mideyi seven meyvelerin en başında geliyor. Ara öğünlerde birer muz yemek, midedeki yanma hissini ortadan kaldırabilir. Muz, mide enzimleri ve hücrelerinin üretimini de artırıyor.

Kızarmış ekmek

Midenin salgıladığı ölçüsüz asidi kurutarak yanma hissini gideriyor.

Meyankökü

Güçlü bir mide koruyucusu ve dostu. Yapılan son incelemelere nazaran midedeki çok çokça olan asitlenmeyi azaltır.

Konu etiketleri: , , , ,