Nedensiz yorgunluk önemli meseleler çıkarabilir

1 ay önce SAĞLIK
Bu yazıyı 3 dakikada okuyabilirsiniz
12 views

Yorgunluk, Multipl Skleroz’un (MS) belirtilerinden en sık görüleni. MS’lilerin yüzde 75-95’i tarafından lisana getirilen ve yeniden hastaların yaklaşık yüzde 50-60’ının hastalık kademesinden bağımsız olarak en kıymetli sorun olarak gördükleri yorgunlukla başa çıkmanın yollarını Türkiye İş Bankası iştirakiBayındır Söğütözü Hastanesi Nöroloji Kısım Lideri Uzm. Dr. İhsan Özcan Ertürk anlattı.

Nadir bir hastalık olarak literatüre giren MS’in, devletimizde 50 binden çokça bireyde görüldüğü kestirim ediliyor. Artış suratı, çevresel etkenler ve genetik yatkınlıkla açıklanıyor. Merkezi had sistemini etkileyerek hastanın hayat kalitesini bozan bir hastalık olan MS’in, gözle görülmeyen en kıymetli belirtilerinden biri yorgunluk.

Yorgunluk nedir MS hastalarında nasıl görülür

Yorgunluk, herkes için ‘günlük aktiviteler sırasında birey tarafından algılanan fizikî ve/veya zihinsel kuvvetin subjektif azlığı’ formunda tanımlanıyor. Lakin MS hastaları yorgunluğu farklı formlarda yaşayabiliyor. Kimileri yalnızca şiddetli yorgunluk ve halsizlik hissederken, kimilerinde görmede meseleler, kas spazmları binaenaleyh hareketlerde zorluk üzere semptomlar görülebiliyor.MS hastalarında yorgunluk iki sebeple oluşuyor. Birincil sebep, merkezi sinirsisteminin hasar görmesi. Vücut bu hasara, hareketlerde yavaşlama ve yorgunlukla karşılık veriyor.

Loş ışık ve sıcak ortam da yoruyor

MS’den kaynaklanmayan, ikincil sebeplere dayalı yorgunluğun sebepleri de şöyle sıralanabiliyor:

Uykunun bölünmesi: Spazmlar, ağrı, gece tuvalet gereksinimi, depresyon üzere nedenlerle uykunun bölünmesi yorgunluk yaratabiliyor.

Enfeksiyon: Birçok enfeksiyon nedeniyle MS yorgunluğu oluşabiliyor.

Haddinden fazla efor: Uyum ve hareket etkilenmişse vücudun çok yalın üzere görülen hareketler için daha ziyade efor harcaması nedeniyle yorgunluk gelişebiliyor.

İlaç tedavisi: İlaçların birçoğu yan tesir olarak uyuşukluk ve yorgunluk yapabiliyor.

Depresyon: Hudutların zarar görmesi yahut MS’i kabullenme sürecindeki duygusal nedenlerle de yorgunluk hissedilebiliyor.

Çevresel faktörler: Çalışma ortamının ısısı ve aydınlatması çok kıymetli.Zayıf ışıkta görebilmek için daha çokça efor harcamak gerekiyor. Ayrıyeten ısı, umumiyetle yorgunluğu artırıyor.

Yalnızca hastalar değil, yakınları da bunları bilmeli

MS hastalarının yorgunlukla savaşında hastanın etrafındakiler de bilinçlendirilmeli zira kimi devir yorgunluğun hastayı nasıl etkilediğini anlayamadıkları için, ferdî ilişkiler etkilenebiliyor.

İlaç tedavisi: MS yorgunluğu sinirlerde hasar nedeniyle oluştuğu için, normal yorgunluk için kullanılan ilaçlar ve yöntemler kullanılamıyor. Hasta için en uygun ilaç ve doz, hekim tarafından belirlenmeli.

İlaçsız tedaviler: Hastanın günlük alışılagelmiş programını değiştirmek, yorgunluğu azaltmaya yardımcı olabiliyor. Bu değişiklikleri yaparken hastanın doktoru, fizyoterapisti ve MS hemşiresi ekip olarak çalışmalı.

Konu etiketleri: , , ,