Son yıllarda doğal yollarla gebeliği önleyen sıhhat meselelerinin arttığını söyleyen ve yerkürede nüfus artış suratı yavaşlayan pek çok devlet bulunduğuna dikkat çeken Bayan Marazları ve Veladet Eksperi Prof. Dr. Bülent Urman, nüfusun sağlıklı biçimde artışını sağlamak, doğanlarla ölenlerin sayısını dengelemek için bir ailedeki evlat sayısının en az 2 olması gerektiğini söyledi.

Sperm sayısı azalıyor

Tüm yerkürede erkeklerin sperm sayılarında azalma olduğunun altını çizen Urman, şunları kaydetti: “1950 yılında İngiltere’de sperm bankalarına bağış yapan erkeklerdeki sperm sayısı ile bugünkü arasında yarı yarıya fark var. 110 milyondan 50 milyona indi lakin şimdi gebelik olmayacak kadar düşmüş değil. Bu bu türlü devam ederse tahminen önümüzdeki 50 yıl içinde erkeklerin pek birden fazla olağan yollarla evlat sahibi olamayacak seviyede sperm sorunu yaşayabilir. 15 milyonun altına indiği devir evlat sahibi olmakta zorlanıyor erkekler.”

Gelişen teknoloji sağlıktan çalıyor

Urman, gebeliği engelleyebilecek ölçüde sperm azlığının günümüzde daha sık görülmeye başlandığına dikkati çekerek, “Bu durum pek çok faktöre bağlı gelişebiliyor. Yediklerimiz, içtiklerimizdeki hormonlar, çevresel faktörler, kirleticiler… Hepsi sperm prodüksiyonunu etkiliyor. Sigara içilmesi, uyuşturucu tasarrufu, gerilimli hayat, manyetik yerler, cep telefonları, bilgisayarlar. Gelişen teknolojinin kimi mahallerde bize kolaylıklar getirirken sağlığımızdan da kıymetli çalıntılar yaptığını düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.