Saç boyaları göğüs kanserine neden oluyor

4 hafta önce SAĞLIK
Bu yazıyı 2 dakikada okuyabilirsiniz
19 views

ABD’deki akademik Milletlerarası Kanser Mecmuası’nda göğüs kanseriyle ilgili yeni bir çalışma yayımlandı. Kullanılan saç boyalarının göğüs kanseri riskini artırdığıyla alakalı çalışma yapıldı. Ailesinde göğüs kanseri olan yaklaşık 50 bin bayanın üzerinde yapılan bu çalışmada makul aralıklarla saçını boyatan bayanlarda göğüs kanseri riskinin yaklaşık yüzde 9 çokça olduğu ortaya çıktı.

Yaklaşık 5 binin üzerinde kimyasal unsur bulunuyor

Saç boyalarının içeriğinde yaklaşık 5 bin kimyasal unsur bulunuyor. Avrupa ve ABD’de sıhhat kuruluşlarının teklifiyle birçok unsur bu eserlerden çıkarıldı. Paraben, amonyak üzere zararlı olduğu düşünülen birçok kimyasal bileşiğin saç boyalarından çıkarılması önerildi. Bunların çıkarılmış olması ise tek başına kanseri önleyeceği manasına gelmiyor.

Organik saç boyaları daha inançlı gözüküyor

Amerika’ da yapılan araştırma hakkında konuşan Prof. Dr. Uğur Coşkun, “Şu anda ‘Şu saç boyası kullanılsın, şu saç boyası uygundur, şu özelliği olanlar güzeldir.’ demek mümkün değil. Yurt dışında da bu türlü bir şey laf konusu değil. Teorik olarak organik saç boyaları daha inançlı gözüküyor. ‘Organik saç boyaları daha uygundur.’ deniyor ancak piyasada tam olarak organik bir saç boyasının olması mümkün değil. Kesinlikle bunlar da birtakım kimyasal unsurlar içeriyor. Kalıcı olmayan saç boyaları için risk olduğunu söyleyemeyiz. Kalıcı saç boyalarında uygulanan birtakım sistemlerle saçların üzerindeki bariyer açılıyor ve boyanın saçların içerisine geçmesi sağlanıyor. Aslında bu geçtikten sonra saç boyaları kanser riskinin artmasına neden olabiliyor. Göğüs kanseri riski olan hastaların bu mevzuyla ilgili tabipleriyle irtibata geçmeleri gerekiyor. Bu boyayı uygulayan kuaförlerin kendilerinde mesane kanserinin daha ziyade olduğuna dair çalışmalar da var.” diyerek teneffüs yoluyla yahut temas yoluyla kimi kimyasalların vücuda girmesinin kansere sebep olabileceği konusunda da uyardı.

Konu etiketleri: , , , ,