Saça sarımsak yağı pratiği saç dökülmelerine sağladığı yararlar konusunda birden fazla kişi tarafından tercih edilmektedir. İçeriğindeki E, C, B vitaminleri ve sülfür nedeniyle saçların güçlenmesini ve dökülmelerin azalmasını sağlar.

Sarımsak Yağının Saça Yararları

Sarımsak yağı kullananlar tarafından en çok beğenilen yararı, saç dökülmelerini en aza indirmesidir. Koparak dökülmede kullanıcıların olumlu tahlillerine rastlanan sarımsak yağı, saça sürüldüğünde telleri güçlendirerek kopmayı azaltır.

Bunun yanında saç ve saç derisine nizamlı tatbik durumunda saç derisini de güçlendirerek esneklik kazandırır. Saç derisini kaplamış halde bulunan kepek katmanının çözülmesini sağlar. Bu sayede saç derisi, gereksinim duyduğu unsurların emilimini daha güzel biçimde gerçekleştirir.

Saç kıran marazının yaşanması durumunda tıbbi tedaviye ek olarak kullanılabilir. Saçların güçlenmesini ve derinin yumuşayarak yeni saç oluşumuna hazırlanmasını sağlar.

Baş derisine uygulanması halinde kan dolaşımını hızlandırarak meyyit saç tellerinin canlanmasına yardımcı olur. Saç dökülmesinin nedenlerini ortadan kaldırarak kökleri güçlendirir. Bu sayede saç köklerinde yeni saç oluşumu için münâsib ortam sağlanmış olur. Buna bağlı olarak sarımsak yağı saç uzatır mı sorusunun karşılığı evet olarak verilebilir.

Saça Sarımsak Yağı Pratiği

 Sarımsak yağı, saça tek başına uygulanamaz. Yapılacak kürün tanımı şu formda verilebilir:

  • 1 tatlı kaşığı sarımsak yağı
  • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı
  • 1 yumurta sarısı
  • 1 yemek kaşığı bal

Gereçler karıştırılarak saça uygulanır. Diplere bilhassa uygulanması gereken karışım, saçta 20 dakika bekletilmelidir. Sarımsak yağı kaç günde bir uygulanmalıdır, sorusunun karşılığı 2 haftada bir olmalıdır. Aksi halde saç diplerinde tahrişe neden olabilir.

İlgili Bahisler;