Şeker hastalarında bâtın kalp riski

4 hafta önce SAĞLIK
Bu yazıyı 3 dakikada okuyabilirsiniz
18 views

Halk arasında bilinmeyen kalp, tıbbi ismiyle ‘sessiz iskemi’ olarak bilinen hastalık için göğüste sıkışma, yanma, sol kola vuran ağrı üzere tipik şikayetlerin zımnî kalp illetinin belirtileri olabileceğini söz eden Kardiyoloji Kısım Yöneticisi Prof. Dr. Bilal Boztosun, kalp damar tıkanıklıklarının yaklaşık yüzde 20’sinde görülen sessiz iskemi illetinin bazen vefattan sonra tespit edilebildiğini söyledi. Boztosun, vatandaşlara erken teşhis için ihtarlarda bulundu.

Saklı kalp illetinde korkutan orantı

Prof. Dr. Boztosun, kalp damar tıkanıklıklarının yaklaşık yüzde 20’sinde görülen sessiz iskemi illetinin bazen vefattan sonra tespit edilebildiğini vurgulayarak, “Gizli kalp marazı olan bireyler, kalp bunalımının tipik bulguları olan göğüste sıkışma, yanma, sol kola vuran ağrı üzere şikayetler olmadan kalp buhranı geçirebiliyor. Bu durum yaklaşık yüzde 20 hastada görülüyor. Bu hastaların bir kısmına rutin kalp denetimi esnasında tanı koyabiliyoruz. Maatteessüf kapalı kalp marazı tanısı, hastaların bir kısmında vefattan sonra tespit edilebiliyor” sözlerini kullandı.

Vefat riski 2 kat daha yüksek

Kalp damarlarında tıkanıklığı olan kimselerin mahsusen efor esnasında ağrıyı hissederek dinlenmeye geçtiğine işaret eden Boztosun, “Bu ikaz sayesinde kendilerini zorlamaktan kaçınarak doktora daha erken başvurabilir. Lakin bilinmeyen kalp illeti olanlarda göğüs ağrısı üzere erken ikaz mekanizması olmadığı için istirahate geçmezler, spor yapmaya ya da kalbi zorlamaya devam ederler. Bu da sonuçta kalp bunalımının oluşmasına yer hazırlar. Bu sebeple kapalı kalp illeti olanlar doktora geç başvurur. Bu hastalarda kalp bunalımına bağlı irtihal riski alışılagelmiş kalp bunalımı geçirenlere kıyasla en az 2 kat daha yüksek” dedi.

Bayanlar risk altında

Ağrısı olmayan, sadece nefes zorluğu, halsizlik, bulantı, kusma ve terleme şikayetlerinin de bilinmeyen kalp marazı bulgusu olabileceğini tabir eden Prof. Dr. Bilal Boztosun, risk altında bulunan öbekleri şu halde sıraladı: “Şeker hastaları bilhassa kapalı kalp bunalımı açısından riskli öbeği oluşturuyor. Yapılan çalışmalarda ileri evre denetimsiz şeker illeti olanlarda bilinmeyen kalp marazı riski yüzde 60’a ulaşabiliyor. Tekrar haddinden fazla kilolu bireyler, kronik akciğer illeti, uyku apnesi, total kolesterol 240 mg/dl üzeri yahut LDL kolesterol 160 mg/dk üzeri yahut HDL kolesterol 35 mg/dl altı olanlar, ağır sigara tüketenler ve bayanlarda saklı kalp marazı riski daha yüksek. Yeniden ileri yaşta, kalp nakli hikayesi olanlarda da bâtın kalp marazı riski daha çokça.”

Konu etiketleri: , , , ,