Sıcak hava erken veladet riskini tetikliyor

1 ay önce KADIN
Bu yazıyı 2 dakikada okuyabilirsiniz
12 views

Bayan Veladet Eksperi Dr. Mustafa Cihan Baysal, hamilelik devri yaz aylarına denk gelen ana adaylarının daha dikkatli olmaları gerektiği konusunda uyardı. Ana adaylarının günde en az bir kere ılık suyla duş alması gerektiğini belirten Baysal, “Yüksek sıcaklık ve nem gebelerde risk oluşum eder. Bu riskler güneş çarpması, bulantı, kusma, karın ağrısı, ishal, sersemlik hissi, baş dönmesi üzere sıkıntılardır. Ayrıyeten ana adaylarında bir ekip lekelenmeler oluyor. Münhasıran burun kanatlarında, alında, yanaklarda ve elmacık kemikleri üzerinde oluşan lekelenmeler güneş ışınları ile birlikte artar ve siyahlaşırlar. Ana adayları mümkünse 11.00-16.00 saatleri arasında dışarıya çıkmamalıdır. Şayet güneşte dışarı çıkılacak ise yüz ve gözleri koruyacak şapkalar, güneş gözlükleri ve fizikî bariyer oluşturabilecek kremleri kullanarak çıkılması daha iyi olur.” diye konuştu.

Süt ve süt eserlerine dikkat

Yüksek sıcaklık ve nem ana adaylarında erken doğumlara, rahim kasılmalarına, idrar yolu enfeksiyonlarına da yol açabilmektedir. Ana adaylarında beslenme kıymetlidir. Yaz aylarında oluşan sıcaklık ile süt ve süt eserlerinde bozulma ölçüsü artmaktadır. Bu yüzden süt ve süt eserleri dikkatli tüketilmelidir. Et eserleri ve çiğ sebzeler dikkatli tüketilmelidir. Güvenilen ve bilinen mahallerden tüketim yapılmalıdır.

Tek başına denize girilmemeli

Deniz yahut havuzdan çıktıktan sonra uzun vade ıslak mayo ile oturmanın ana adaylarında genital yer mantarlarını artırmaktadır. Ana adayları serinlemek emeliyle öğlen saatleri dışında denize ve havuza girebilirler. Mahsusen denize girmeleri daha sağlıklıdır. Havuza da girilecekse bakımları düzgün bir halde yapılmış havuzlar tercih edilmelidir. Havuzdan çıktıktan sonra kimyasaldan uzaklaşmak için kesinlikle duş alınması gerekmektedir. Ana adaylarının nefesini tutarak suyun altında kalmaları çok önermemekteyiz. Ayrıyeten oluşabilecek kramplardan ötürü ana adayları tek başına deniz ya da havuza girmemelidir.

Konu etiketleri: , ,