Sıcak hava kulak egzamasını tetikliyor

1 ay önce SAĞLIK
Bu yazıyı 3 dakikada okuyabilirsiniz
13 views

Kulak burun boğaz illetleri için acile başvuranların arasında en sık rastlanan sorun dış kulak yolu iltihabı. Mevsime nazaran değişkenlik göstermekle birlikte yüzde 3-10 arasında sıklıkla görülen bu sorun bilhassa yaz aylarında artış gösteriyor. Bunun en kıymetli nedeni ise su ile temas, sıcak ve nemli ortam. Kulak Burun Boğaz Marazları Mütehassısı Doç. Dr. Müzeyyen Doğan, yaz aylarında alerjik bünyesi olan yahut egzaması bulunan hastaların kulaklarını mahsusen havuz sularından müdafaaları gerektiğini söz etti. Doç. Dr. Doğan, “Dış kulak yolu iltihaplarının nedeni etken bakteri yahut mantar olabilir. Bunun yanı sıra bazen de bu iltihap egzama üzere vücudun reaksiyonel bir vakası olarak önümüze çıkabilir.” dedi.

Farklı nedenlerden kaynaklanabiliyor

Kulaklardaki kaşıntıyla kendini gösteren bu sorun kulak derisi, gerisi ve kulak yolu üzere farklı noktaları tutabiliyor. Yaz aylarında artış görülen egzamaya bağlı dış kulak yolu iltihabının altında atopik dermatit, seboreik dermatit, kontakt dermatit, psoriazis, lupus eritematozus, nörodermatit ve infantil egzema üzere farklı nedenlerden kaynaklanıyor.

Bu nedenle hastalarda eşlik edebilecek dermatolojik illetlerin kesinlikle araştırılması gerektiğine dikkat çeken Doç. Dr. Doğan, “Kulak egzamasının tipine nazaran nedenleri de farklılaşıyor. Alerjik egzama alerjik olan saç eserleri, makyaj materyalleri üzere ferdî bakım eserleri ya da küpe, kulaklık üzere aksesuarlarla temastan kaynaklanıyor. Seboreik egzama ise daha çok saç derisi üzere vücudun yağlı yerlerinde daha çok ortaya çıkıyor. Başkaca, kulak gerisinde da görülüyor. Bunun tam olarak neden ortaya çıktığı bilinmese de bağışıklık sisteminin kıymetli bir tesiri olduğu düşünülüyor” diye bilgilendirmede bulundu.

“Havuza girerken tıpa kullanılmalı”

Kulak egzaması tanısı konduktan sonra tedavi altta yatan nedene nazaran farklılaşıyor. Lakin tedavinin yanı sıra korunmanın en kıymetli adım olduğunu anlatan Doç. Dr. Doğan şunları söyledi:

“Atopik dermatiti olan hastalarda sorumlu tutulan alerjenlerden uzaklaşma gereklidir. Bununla birlikte kaşıntıdan kurtulmak için, kortikosteroidli preparatlar ve kurutucu tesiri olan ilaçlar önerilir. Daha şiddetli formlarda antihistaminik ilaçlar kullanılır. Yaz aylarında alerjik bünyesi olan yahut egzaması bulunan hastaların kulaklarını münhasıran havuz sularından tıpa yardımıyla himayeleri da son radde değerlidir.”

Konu etiketleri: , ,