Gergin ve gerilimli geçen iki ay, sperm kalitenizi yüzde 47 orantısında azaltıyor ve evlat sahibi olmanızı güçleştiriyor. Bayan Illetleri Veladet ve Tüp Bebek Kompetanı Op. Dr. Betül Görgen, İsrailli araştırmacılar tarafından, yaş ortalaması 32 olan erkeklerden elde edilen 11 bin sperm örneğinin incelendiği araştırmanın sonuçları hakkında şu malumatları verdi:

Yumurtanın döllenmesinde sperm hareketi çok kıymetli ve sperm hareketinde yavaşlama doğal yollardan gebelik talihini düşüren en değerli etkenlerden biri. İsrailli bilim adamları ağır pres ve stress altındaki erkeklerde sperm hareketinde önemli bozulmalar geliştiğini gösterdiler.

Hayat şeklinde değişiklik kural

Ömür usulünde acilen bir değişim olmazsa gelecekle ilgili endişelenmemiz gerek. Daha evvel yapılan çalışmalarda sabun, güneş yağı ve plastikte spermi etkileyen kimyasalların varlığı bulunmuştu. Bu fizikî faktörler yanında stress / kısırlık alakası de çok kuvvetlidir. Adeta bir kısır döngüdür. Spermle ilgili meseleler yaşayan erkek, kendini güçsüz hisseder velev partneriyle alakası bile bozulabilir. Bu da stress seviyesini yükseltir.

Daha sağlıklı spermler için yapılması gerekenler

– Sigarayı bırakmak

– Aşrı alkol tüketmemek

– Yerinde uyku

– Dar iç çamaşırlarından uzak durmak

– Gerilimden kaçmak

– Sağlıklı egzersiz yapıp, fit kalmak.

– Sağlıklı vücut yükünde olmak.