Serkan Sıtkı Şahin /

Saçlarınızın uzaması için uzun vade beklemek hudut bozucu olabilir. İnternet, büyümeyi hızlandırmak için tekliflerle doludur. Lakin başlamak için en kolay adımın diyetiniz olduğunu düşünüyoruz.

Birkaç olağan değişiklikle gerçek bir fark yaratabilir. İşte en güzel ve en tesirli hayat usulü, beslenme ve saç bakımı ipuçları.

1. Diyet değişiklikleri

Günlük diyetinize protein ekleyin

Saçınız ve tırnaklarınız keratin denilen bir proteinden oluşur. Saç büyümesinin üç aşaması vardır: anagen (saç büyürken), katagen (büyüme durduğunda) ve telogen (büyüme durduğunda ve / yahut saç dökülürken). Protein barındırmayan saç, dinlenme evresine protein bakımından varlıklı saçlardan daha süratli girer. Tavuk, yumurta ve yoğurt eksiksiz protein kaynaklarıdır. Protein gereksinimleriniz kilonuza ve ömür biçiminize nazaran değişebilir. Birçok insan günde 45 ila 55 gram proteine ​​ihtiyaç duyar.

Demir ve çinko alımınızı artırın

Demir ve çinko üzere mineraller vücudunuzdaki tüyleri oluşturan proteinlerin üretilmesinde çok değerlidir. Düşük demirin saç dökülmesine neden olduğu bilinmektedir. Ispanak, fasulye ve deniz eserleri üzere yiyeceklerden doğal olarak demir ve çinko alabilirsiniz. Günlük almanız gereken demir ve çinko ölçüsü yaşınıza, cinsiyetinize ve hayat üslubunuza bağlıdır. Günlük mineral alımınızda rastgele bir değişiklik yapmadan evvel hekiminizle konuşun.

Vitamin bakımından güçlü besinler yiyin

D vitamininin saç büyümesi için çok değerli olduğu düşünülmektedir. C vitamini demir emilimi için kıymetlidir. C vitamini portakal, greyfurt ve limon üzere turunçgillerde yaygındır. D vitamini güneşten vebazı besin asıllarından alabilirsiniz. Günlük vitamin alımınızda rastgele bir değişiklik yapmadan evvel hekiminizle konuşun.

Biyotin ve öbür B vitaminleri alımınızı artırın

Biyotin ve gayri B vitaminleri, saçların sağlıklı büyümesine yardımcı olabilir. Bu yüzden bunları diyetinize dahil ettiğinizden emin olun. Günlük bir multivitamin alarak bu vitaminlerden gereğince aldığınızdan emin olabilirsiniz. Ayrıyeten bu vitaminler bakımından güçlü yiyecekleri de yiyebilirsiniz. Yumurtalar, peynirler, mantarlar, bademler ve karnabahar uygun bir biyotin aslıdır. B vitaminleri balık, et, yumurta, süt, yeşil yapraklılar, bezelye ve baklagillerde bulunur. Ayrıyeten, tahıllar ve ekmekler üzere B vitaminleri ile zenginleştirilmiş yiyecekleri tüketebilirsiniz.

Güzel yağlara odaklanın

Saç büyümesi için omega-3 yağ asitleri gerekir. Ayrıyeten saçlarınızın parlak ve sağlıklı görünmesini sağlar. Vücudunuz bu yağı doğal olarak üretemez. Omega-3 yağ asitlerini balıklardan elde edebilirsiniz. Bir yetişkin tutarlı ölçüde omega-3 yağ asidi alabilmek için her hafta iki porsiyon balık yemesi gerekir. Vegan ya da vejeteryansanız, DHA takviyesi aldığınızdan emin olun. Başkaca omega-3 yağ asitlerini keten tohumu yağından alabilirsiniz. Günde bir çay kaşığı yetişkinler için günlük muhtaçlığı karşılayabilir.

2. Saç bakımı

Her gün şampuanlamaktan kaçının

Saçınız sahiden yağlı değilse, saçınızı günlük olarak şampuanlamak saçınıza zarar verebilir. Saçınızı her gün yıkamak vücudunuzun doğal yağlarının saçınızı etkilemesini mahzurlar.

Saç kremi kullanın

Saçınızı şampuanladıktan sonra bakımını yaptığınızdan emin olun. Saç kremi, şampuanlama sırasında saçınızdan giden yağları yenilemeye yardımcı olur. Bakımdan evvel şampuanı saçınızdan büsbütün durulayın.

Saçınızı soğuk suyla durulayın

Şampuanı ve saç kremini duruladıktan sonra, saçlarınızı soğuk suyla temizleyin. Soğuk su, saç folikülünün sıkı olmasını sağlar. Bu, duştan sonra kaybolan saç ölçüsünü azaltır.

Isı ve boyayı en aza indirin

Saçınıza ısı yahut boya uygulamak vakitle saça zarar verir. Saçınızda kullandığınız ısı ölçüsünü azaltmaya çalışın. Sıcak silindirler (düzleştiriciler vs.) mekanına alternatif eserlere yönelin. Boya hasarını en aza indirmek için renk muhafazalı şampuan kullanın.

Saçınızı dikkatlice tarayın

Saçınızı nazikçe taramak için geniş dişli bir tarak kullanın. Tarağı saçınızın uçlarından geçirin ve saç derinize gerçek ilerleyin. Sert hareketler saç dökülmesine neden olur.

Saç derinize masaj yapın

Saç derisi masajı, saç köklerinize kan akışını hızlandırmaya ve saç büyümesini hızlandırmaya yardımcı olabilir. Saç bakım rutininize günlük saç derisi masajı ekleyin.

3. Ömür usulü değişiklikleri

Saçınızı kestirin

Saçma gelebilir lakin saçınızı kestirmek, saçlarınızın güçlenmesine yardımcı olur ve bu saçlarınızın daha süratli uzamasını sağlar. Devranla, saç telleri uçlarında ayrılmaya başlayacaktır. Bu ayrık uçlar, tarandığında kolay kolay kopabilirler. Saçınızı kestirmek, uçları en aza indirir.

İpek yastık kılıfı kullanın

Saçınız pamuklu bir yastık kılıfının iplerine takılabilir. İpek yastık kılıfı bu sürtünmeyi azaltır, böylelikle kırılmayı azaltır. Başınızı ipek bir fularla sarmalamak, bir ipek yastık kılıfına alternatif olarak kullanılabilir.

Saçınızı havluyla sarmaktan kaçının

Saçınızı duştan sonra havluya sarmak da kırılmaya neden olabilir. Bunun konumuna saçınızdaki çokça suyu hafifçe sıkın. Saçlarınızı sarmak için mikrofiber havlu kullanmayı da düşünebilirsiniz, zira bunlar sıradan pamuk havlulardan daha yumuşaktır.