Takma Kirpik Temizleme Metotları

2 ay önce KADIN
Bu yazıyı 2 dakikada okuyabilirsiniz
9 views

Takma kirpik aklığı, kirpiklerin uzun müddetli tasarrufunun mümkün olması için, makyaj temizleyici unsurlar kullanılarak yapılan kirpik bakımıdır. Takma kirpiklerin bakımının yapılmaması halinde tekrar tasarrufunda problemler meydana gelecek ve beğenilen enfeksiyona varan sonuçlarla karşılaşılacaktır.

Takma Kirpik Temizlemede Kimyasal Yollar

Takma kirpiklerin temizlenmesi için kirpik temizleme solüsyonu kullanılabilir. Bu solüsyon kimi kozmetik mağazalarında bulunabileceği üzere, takma kirpiklerin paketlerinin içerisinden de çıkabilmektedir. Tasarrufu sırasında rimel sürülmüş yahut yapıştırıcı kullanılmış kirpiklerde solüsyon ve pamuk kullanılarak nazik bir biçimde temizleme yapılmalıdır.

Bulaşık sabunuyla temizleme de takma kirpik kullananların en ziyade tercih ettiği temizleme metotları arasındadır. Bunun için elin dayanabileceği sıcaklıkta su, bir kaba doldurularak üzerine bulaşık deterjanı dökülür. Akabinde kirpikler içine atılıp yapıştırıcı ile rimelin çıkması sağlanır.

Takma Kirpik Temizlemede Doğal Yollar

Hindistan cevizi yağı takma kirpik temizlemede kullanılan sistemler arasındadır. Bu metotta pamuğa bol ölçüde dökülmüş Hindistan cevizi yağı ile takma kirpikler temizlenir. Pamuğun temizleyemediği yapıştırıcı kalıntıları için cımbız ve kulak çubuğu kullanılabilir.

Bitkisel bebek şampuanları da takma kirpik yapıştırıcısını çıkaracak materyaller arasındadır. Yaklaşık iki dakika bebek şampuanı ve ılık su içinde bekletilen takma kirpikler havlu yardımıyla temizlenir. Çıkarılması  güç olan yapıştırıcı kalıntıları için cımbız kullanılabilir. Enfeksiyon riskine karşılık tüm takma kirpikler kullanılmadan evvel eller dezenfekte edilmelidir. Temizleme aşamasından sonra da kuruduğundan emin olunduktan sonra saklama kabına konarak koruma edilmelidir.

Konu etiketleri: ,