Münhasıran de çevre medyada büyük bir popülariteye ulaşan makyaj tatbikleri, sıklık yerküresini da şekillendirmeyi sürdürüyor. Ama her tatbik kimseye mütenasip olmadığı üzere, birçok belirleyici öge, tatbikleri da kişiselleştirilebilir kılıyor. Bu noktada kişinin yaşı, yüz hatları ve velev yaptığı iş kadar ten rengi de mahsusen de kalıcı makyaj pratiklerinde değerli bir rol üstleniyor. Ergül Keskin Conture Make up Studio’nun Kurucusu, Kontür Makyaj Eğitmeni Ergül Keskin, en tanınan kontür makyaj pratiklerinin ten rengine nazaran nasıl belirlenmesi gerektiğini anlatıyor.

En sık başvurulan kalıcı makyaj tatbikleri

En sık tercih edilen pratiklerin başında kaş kontürü ve dudak, eyeliner kontür geliyor.

Kaş Kontür: Renk pigmentlerinin, kaş kesimindeki derinin alt tabakasına işlenmesi ile yapılan bu süreç, kişinin yüzüne uygulanan ön çizim ile başlar. Daha sonra doğal pigmentler tek tasarrufluk steril mikro iğnelerin konum aldığı cihaz yardımıyla yere uygulanır. Süreç yapılacak ortamın yoğunluğu ve kaşın formuna nazaran değişen 1,5 ila 2 arasında değişen kaş kontür, yüze en iyi kaşı yaratmakla kalmaz, uzun vadede kalıcılık sağlar.

Eyeliner Kontür: Doğal boyaların gözkapağı ve gözaltına uygulanması sürecine denir. Kimi devir keskin ve doygun bir eyeliner hattı oluşturulurken kimi vakitse daha sade ve rafine bir manzara yaratan dipliner çizgisi çekilir.

Dudak Kontür: Kontür makyaj cihazları ve bitkisel boyalar aracılığıyla gerçekleştirilen dudak hattı ve dudak içini renklendirmeye verilen isimdir. Büsbütün bireye hususî steril iğneler yardımıyla cildin 0.3 – 0.5 milimetre altına organik kalıcı boyaların işlendiği bu teknikte hedef, dudağa tekrar form kazandırmak, dolgun göstermek ve dudak hattını belirginleştirmektir.

Şayet esmer bir tene sahipseniz

Cilt tonunuz esmer, esmere yakın kumralsa yukarıda belirtilen tüm kontür makyaj pratiklerinde ten renginizi göz gerisi etmemeli, trendleri değil, size mütenasip olanı seçmelisiniz. Bu noktada, öncelikle saç renginiz devreye giriyor. Kaş kontürü yaptırmak istiyorsanız kaşınızın rengi saçınızla entegrasyonlu olmalıdır. Aksi takdirde bu uyumsuzluk yüzünüzün daha solgun ve cansız görünmesine yol açabilir, yaşınızı daha büyük gösterebilir.

– Mahsusen de saç tonundan daha açık tutulan kaş rengi, yorgun bir görünüm ortaya çıkarır.

– Kaşın yanı sıra dudak kontüründe esmerler doğal bir görünüm elde etmek istiyorsa kesinlikle dudak renginden bir ton açık yahut koyu bir renk tercih etmelidir.

Şayet açık bir tene sahipseniz

Açık tenli şahısların en sık duyduğu soruların başında ‘Bugün solgun görünüyorsun hasta mısın?’ gelir. Bu sıkıntıların önünü kesmek ve daha canlı bir yüz elde etmek içinse kalıcı makyaj tatbikleri epey pratiktir. Şayet açık bir tene sahipseniz kontür makyaj pratikleri yaptırırken doğallıktan olabildiğince uzaklaşmamalısınız. Zira ten rengine koordinasyon sağlamayan haddinden fazla koyu renkler hem suni hem de estetik olmayan bir görünüm yaratacaktır. Bu noktada kaş kontürü yaptırırken kesinlikle açık teninizle görsel bir bütünlük sağlayacak doğal kahverengi tonlar seçilmelidir.

– Şayet saçlarınız çok açık renkliyse kaşlarınız bir yahut iki ton koyu olabilir. Dudak renginde de yüze canlılık katacak, mercan, şeftali ve pembe tonları tercih edilebilir. Başkaca eyeliner kontürü yaptırırken nispeten daha ince ve kahveye yakın renkler ile doğallık korunabilir.