Kalp sıhhati için istenilmeyen olduğu bilinen trans yağların, dimağ sıhhatini da olumsuz etkilediği belirtiliyor. Yerküre Sıhhat Örgütü’nün (WHO) 2023 yılına kadar trans yağlar için global bir yasak aradığına dikkat çekiliyor. Yüksek tansiyon, diyabet ve sigara tasarrufu üzere demans riskini artırabilecek çeşitli faktörler arasında hala en büyük riski, yüksek trans yağ kan seviyelerine sahip bireyler taşıyor.

Elaidik aside dikkat

Alzheimer Araştırma Vakfı Fisher Center tarafından yapılan araştırma, en yüksek elaidik asit seviyesine sahip olanların, Alzheimer marazı yahut öteki bir demans halini geliştirme ihtimalinin, düşük olanlara nazaran yüzde 50 ila 75 orantısında, daha ziyade olduğunu tespit etti. Trans yağlarda yüksek olan kimi yiyecekler de daha yüksek demans riski ile ilişkilendirildi. Tatlı hamur işlerinden mahsusen demans riskini arttıran margarin, şeker, kruvasanlar, süt eserleri olmayan kremalar, dondurma ve krakerler içeren trans-yağ takip etti. Bulgular, Amerikan Nöroloji Akademisi’nin tıp mecmuası olan Nöroloji’de yayınlandı.

Paketlenmiş azıktan uzak durun

Muhit Hastanesi tabiplerinden Nöroloji Bilirkişisi Dr. Sema Targıt Akbaşak; “Trans yağ asitleri olarak da bilinen trans yağlar doğal olarak et, süt ve başka hayvansal eserlerde az ölçüde bulunur, bu yüzden çoğumuzun kanımızda trans yağ seviyeleri vardır. Lakin, azık sanayisinin çeşitli aşamasında kullanılan kimyasal yağlar, yiyeceklerin raf ömrünü uzatmak ve tatları sabit tutmak için işlenmiş besinlere sıkça eklenir. Trans yağı yüksek olan birtakım yiyecekler, kalp damar üzere birçok illetlerin yanı sıra dimağı de olumsuz etkiliyor ve daha yüksek demans riski oluşturuyor. Azıkların etiketlerinde, sıfır trans yağ olup olmadığına ve içerik listesinde de hidrojene yağ bulunup bulunmadığına bakılmalıdır. Kurabiyeler, abur cubur tabir edilen kraker ve cips gibisi atıştırmalıklar, turtalar ve kekler, trans yağ içeren azıklar olduğundan, bu eserlerin tüketim sıklığı ve ölçüsü azaltılmalıdır. Ticari olarak hazır satılan, kızartılmış yahut fırınlanmış yiyeceklerde, bu yiyeceklerde hem yağ ölçüsü yüksek hem de bu yağın trans yağ-hidrojenize yağ olma ihtimali yüksektir ve bu tıp azık tüketimi sınırlandırılmalıdır” dedi.