Trans yağlar ana sütünü değiştiriyor

2 ay önce KADIN
Bu yazıyı 2 dakikada okuyabilirsiniz
14 views

Sıhhat Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Beslenme ve Diyetetik Kısmı Talim Üyesi Doç. Dr. Elvan Yılmaz Akyüz, yaptığı açıklamada, trans yağ asitlerinin, inek ve koyun üzere geviş getiren hayvanların sütlerinde ve yağlarında az ölçülerde bulunmasından ötürü uzun yıllardır insan beslenmesinde mahal aldığını söyledi.

Endüstriyel olarak üretilen trans yağların ise tercih edilen paketli eserler ve hazır besinlerdeki ölçüsüne bağlı olarak yüksek orantılarda tüketilebildiğini belirten Akyüz, bu durumun mahsusen gebe ve emziren hatunlar ile bebekler ve evlatlar için büyük sıhhat risklerine yol açtığına dikkati çekti.

Ana sütü yağı, en önemli güç menşesi

Ana sütü yağı, bebek beslenmesinde esas güç aslıdır. Ayrıyeten kendine has yapısı, yağ asitlerinin çeşidi ve orantıları bebeğin gelişiminde yaşamsal ehemmiyete sahiptir. Ana sütündeki yağ asitleri büyüme ve gelişmede kilit rol oynar, tüm dokulardaki hücrelerin yanında münhasıran dimağ, retina ve had gelişimi için gereklidir.

Yüksek yağlı beslenme ve münhasıran trans yağ asidi içeriği yüksek olan paketli azıkların tüketimi, ana sütünün yağ asidi içeriğini değiştirmekte ve trans yağ asidi ölçüsünü arttırmaktadır. Bu süt ile beslenen bebeklerde ilerleyen yıllarda kalıcı hasarlar oluşabileceği belirtilmektedir. Yalnızca gebelik sürecinde ve emzirme periyodunda değil gebe kalmadan da validenin sağlıklı beslenmesi değerlidir.

Trans yağ tüketimini sonlandırmak için kızartmalardan, paketli eser ve fast food üslubu beslenmeden olabildiğince uzak durulmalıdır. Paketli eser alırken etiket okuma alışkanlığı kazanmaya, trans yağ içermeyen eser seçmeye dikkat edilmelidir. Vücuda alınan zararlı unsurların uzaklaştırılması ve zararsız hale getirilmesi için antioksidanlarca varlıklı zerzevat, meyve ve zeytinyağ yüklü Akdeniz biçimi beslenme biçiminin ömür biçimi haline getirilmesi, yetişecek yeni nesillerin daha güçlü genetik yapılarının olmasına ve illetlere karşı daha az risk altında bulunmalarına yardımcı olacaktır.

Konu etiketleri: , , , ,