Uyku Getiren Yiyecekler Nelerdir?

5 gün önce SAĞLIK
Bu yazıyı 2 dakikada okuyabilirsiniz
2 views

Uyku getiren besinler içerisinde triptofan üzere sakinleştirici tesirde bulunan unsurlar içeren besinlerdir. Bunlar tüketildiğinde kasları gevşeterek vücudun uykuya geçmesine yardımcı olur.

Uyku Getiren Katı Azıklar

Süratli uyku getiren şeyler su içerikli katı besinler olarak bilinmektedir. Çoğunluğu su yahut nişasta olan azıkların uyku sistemini sağlamaya tesiri olduğu ortaya konmuştur. Bu azıklar şu halde sıralanabilir:

  • Patates: İçeriğindeki nişasta ile uykuyu sisteme sokar, kasları gevşetir. Uyumadan en az 2 saat evvel tüketilmesi önerilir.
  • Badem: Bitkisel yağ içeriği sayesinde uykudan derhal evvel tüketilmesi halinde kasları gevşetir.
  • Kayısı: Sindirim sistemini düzenleyerek buna bağlı uyku dertlerinin önüne makbul.
  • Keten Tohumu: Uykudan acilen evvel tüketilmesi halinde mideyi rahatlatır, uyku sırasında rahatsızlığın önüne makbul.
  • Hindi: Çok çabuk uyku getiren yiyecekler arasında konum alan hindi, uykudan en az 3 saat evvel tüketilmelidir. Bu sayede mide rahatsızlığından kaynaklanan uyku sorununun önüne geçilmiş olunur.

Uyku Getiren İçecekler

İçerisinde kalsiyum ve aminoasitler bulunduran içeceklerin uykuyu getirmede daha başarılı olduğu gözlenmiştir. Uyku getirici birtakım içecekler şöyle sıralanabilir:

  • Süt: İçerisinde bulundurduğu aminoasitlerle uykuyu düzenler, bağırsak bakterilerinin üzerideki tesiri sayesinde bağırsak hareketlerindeki düzensizliğe bağlı uyku sorunlarının önüne makbul.
  • Papatya Çayı: Uyku getiren çaylar içinde en çokça ismi geçen papatya, hadleri yatıştırır, uykuya geçişi kolaylaştırır, kasları gevşetir. 2 dakikadan ziyade demlenmemesi tavsiye edilmektedir.
Konu etiketleri: