Vajinal kuruluk tedavisinde en yeterli yollar

1 ay önce CİNSEL HAYAT
Bu yazıyı 3 dakikada okuyabilirsiniz
19 views

Vajinal kuruluk birçok hatun için sık görülen bir durumdur. Şayet tevellüt denetim hapları kullanıyorsanız, vajinal kuruluğa sahip olma olasılığınız yüzde 25 daha yüksektir. Başka bir ana neden perimenopoz yahut menopozdur.

Yaşa yahut tevellüt denetim haplarına bakılmaksızın, östrojen ve / yahut testosteron (evet, bayanların da testosteron’a muhtaçlığı vardır!) azalması üzere nedenlerle de vajinal kuruluk ortaya çıkabilir.

Vajinal kuruluk, vajinal atrofi denilen yaygın fakat az bilinen bir durumun bir belirtisi olabilir. Menopozun genitoüriner sendromu olarak da isimlendirilen vajinal atrofi, perimenopozal yahut menopozal bayanların yüzde 50’sinde görülür. Buna, tevellüt denetim haplarından etkilenen milyonlarca hatunu da ekleyin.

Vajinal atrofi, ağrılı cinsî münasebete de neden olabilir. (Not: Hatunlar acı veren cinsî bağlantı sonuçlarını direkt yaşarken, eşleri de etkilenir. Erkekler reddedilmiş, hudutlu, günahlı ve durumdan korkmuş hissedebilirler. Bu bahiste açıkça ve dürüstçe muhabere kurduğunuzdan emin olun. Bu formda, semptomlarınızın güzelleşmesini beklerken temasınızın kesilmemesine dikkat edin.)

Vajinal kuruluk ve atrofiyi hafifletmek için ne yapılabilir

Birinci durak: Jinekolog

Pek çok bayan üzereyseniz, bu mevzuda vajinal kuruluk yahut vajinal rastgele bir şey hakkında bir doktora (bir jinekolog bile) yaklaşmaktan utanabilirsiniz. Vajinal atrofi vakitle berbatlaşabilir, bu nedenle jinekoloğunuzla tedavi hakkında ne kadar erken konuşursanız tedavi o kadar âlâ olur.

Jinekologlar vajinal illetlere çok aşinalar ve semptomlarınızı hafifletmek için oradalar. O yüzden emin olun, utanılacak hiçbir şey yok.

Vajinal kuruluk tedavisi

Düşük dozda vajinal östrojen yahut öteki östrojen kremleri

Bu ekseriyetle vajinal kuruluk için gereken bir ilaçtır. Araştırmalara nazaran, klinik tesirler kusursuz olabilir, çok az ya da hiç yan tesiri yoktur. Parmağınızı kullanarak uygulayın, östrojen alımı için çok yüksek kremler çektiren aplikatör kullanmayın. Vajinal meydanın tümüne uygulayın.

Diyetteki fitoöstrojenler

Çalışmalar, fitoöstrojenlerin (yiyeceklerde yahut bitkilerde bulunan düşük dozlu östrojenler) vajinal kuruluğu güzelleştirebileceğini göstermiştir. Fitoöstrojenler bakımından varlıklı yiyecekler arasında keten tohumu, keten tohumu yağı, soya fasulyesi, soya sütü, tofu ve miso bulunur.

Hormon içermeyen vajinal nemlendiriciler

Hormonal tedavileri kullanma konusunda telaş edenler için, hormon içermeyen seçenekler arasında, vajinal nemlendiriciler bulunur. Tam tesir için bu eserleri nizamlı olarak kullanın. Fakat yalnızca semptomları kısa vadeli olarak hafiflettiğini unutmayın. Denemek için alternatif bir unsur arıyorsanız, içeriğinde fitoöstrojenik bitki olan bir nemlendirici deneyin.

Vajinal kuruluk için dört takviye besin

E vitamini: Bu takviyenin vajinal duvara kan beslemesini arttırdığı ve menopoz semptomlarını güzelleştirdiği gösterilmiştir. Günde 50–400 IU doz tavsiye edilir. Ve vazgeçmeyin, tesirlerini hissetmeniz bir ay sürebilir.
Maka tozu (Maca): Bu diyet eğinin menopozal bayanlarda östradiol seviyelerini arttırdığı ve vajinal kuruluğa, depresyon, hafıza ve konsantrasyona yardımcı olduğu gösterilmiştir. Önerilen doz günde 2.000 mg’dır ve toz halindedir. Smoothie, yoğurt yahut pudinglere serpin.
D vitamini: Bu takviye, vajinal atrofi ile alakalı vajinal pH ve kuruluğu azaltır.
Probiyotikler: Araştırmacılar vajinal bakteriyel floranın bir bayanın üreme aşamasına nazaran değiştiğini bulmuşlardır. Bu nedenle, şahsileştirilmiş probiyotikler vajinal atrofi ile savaşta yardımcı olabilir.

Konu etiketleri: , , , ,